× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Program rządowej pomocy dla przemysłu energochłonnego

11.08.2023 | PRAWO ENERGETYCZNE

Prawie 3 tysiące firm będzie uprawionych do ubiegania się o pomoc z rządowego programu pomocy dla przemysłu energochłonnego w związku z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej.

 

Mimo że obecne ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na rynku są niższe, wiele firm jest związanych długoterminowymi kontraktami opartymi na wcześniejszych, znacznie wyższych stawkach. Ponoszone w związku z tym koszty stanowią poważne zagrożenie dla stabilności finansowej wielu przedsiębiorstw z sektora przemysłowego.

 

Rząd we wtorek przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia programu rządowego „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”

 

Celem tego programu jest udzielenie wsparcia firmom z branży przemysłowej, które borykają się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

 

Program rządowy ma na celu przyznanie bezzwrotnej pomocy finansowej na pokrycie kwalifikowanych kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, skierowanej do przedsiębiorstw spełniających określone kryteria. W latach 2023-2024 rząd przeznaczy na ten cel ponad 5,5 miliarda złotych.

 


Najważniejsze założenia rządowego programu przedstawiamy w załączonym materiale – zachęcamy do lektury.