Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapowiadają inwestycje na wschodniej ścianie Polski
03.07.2025 | PRAWO ENERGETYCZNE
30 czerwca 2025 roku, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zawarły z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki na kwotę 10,8 miliarda złotych. Środki te pochodzą z Funduszu Wsparcia Energetyki, ustanowionego przez BGK oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska we wrześniu 2024 roku.
Pożyczka została udzielona na preferencyjnych warunkach: oprocentowanie wynosi 0,5%, a termin spłaty ustalono na rok 2050 . W przypadku zwiększenia dostępności środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, możliwe będzie zwiększenie kwoty pożyczki do maksymalnej wysokości 32 miliardów złotych.
PSE zapowiada spożytkowanie pozyskanych środków m.in. na szeroko zakrojone inwestycje po wschodniej stronie Polski. Fundusze z pożyczki zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych oraz modernizację istniejących linii i stacji przesyłowych. Inwestycje te mają na celu wyprowadzenie mocy z nowych, niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, takich jak odnawialne źródła energii i magazyny energii, oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapowiadanym przez Polskie Siecie Elektroenergetyczne celem takiego ulokowania środków jest m.in. dalsza dekarbonizacja polskiego przemysłu. Część środków projektu będzie także ulokowane w rozwój centrów przetwarzania danych niezbędnych do zarządzania siecią przesyłową – zapowiada PSE.
Jak podkreśla BGK, ulokowanie inwestycji po wschodniej stronie Polski będzie połączone ze zwiększeniem współpracy energetycznej z Ukrainą oraz Litwą, po średnio także z Łotwą i Estonią, co zwiększy bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, oraz przyczyni się do spadków cen energii.