× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Kiedy podatnik powinien zawiadomić o przejściu na estoński CIT - Dyrektor KIS kończy spór

18.12.2023 | PODATKI

W październiku bieżącego roku pisaliśmy o problematycznym przejściu na estoński CIT w trakcie roku podatkowego https://axelo.pl/aktualnosci/podatki/problematyczne-przejscie-na-estonski-cit-w-trakcie-roku-podatkowego

 

Gwoli przypomnienia tzw. estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek, będący nową formą opodatkowania dochodów z działalności przeznaczonych dla podatników CIT, który został wprowadzony w Polsce w 2021 roku. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów estoński CIT uważany jest za prosty, przejrzysty i przyjazny model opodatkowania biznesu i od momentu wprowadzenia istotnych zmian w 2021 roku cały czas zyskuje na popularności.

 

Czego dotyczył spór?

 

Spór dotyczył tego, iż Dyrektor KIS, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w dwóch wyrokach z dnia 29 sierpnia 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1335/23), (sygn. akt III Sa/Wa 1336.23) wyrazili stanowisko, że aby prawidłowo spółka mogła przejść na opodatkowanie ryczałtem musi najpierw zamknąć rok podatkowy tj. zamknąć księgi, sporządzić sprawozdanie finansowe i dopiero dokonać wyboru tej formy poprzez złożenie zawiadomienia ZAW-RD.

 

Niniejsze powodowało problemy po stronie podatników, bowiem czas na zamknięcie ksiąg uległ skróceniu z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Spółki musiałyby więc w niecały miesiąc sporządzić sprawozdanie i jeszcze przed końcem pierwszego miesiąca roku podatkowego złożyć zawiadomienie o wyborze ryczałtu od dochodów spółek, co wynika z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Co więcej było to sprzeczne z ustawą o rachunkowości, która określa czas na sporządzenie sprawozdania finansowego wynoszący 3 miesiące.

 

Stanowisko Ministerstwa Finansów

 

Odmienne, korzystne dla podatników stanowisko w tym zakresie wydało Ministerstwo Finansów w informacji nr 541166 z dnia 25 kwietnia 2023 r., w której wskazano, że na zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania w związku z przejściem na ryczałt jest 3 miesiące, zgodnie z ustawą o rachunkowości. Ministerstwo zaznaczyło też, iż niekorzystne w tym zakresie interpretacje zostaną zweryfikowane przez Szefa KAS.

 

Odmienne stanowisko Dyrektora KIS

 

Zmiana stanowiska Dyrektora KIS nastąpiła w dniu 28 listopada 2023 r., kiedy to wydał on interpretację indywidualną znak: 0111-KDIB1-2.4010.561.2023.1.MK.

 

O przedmiotową interpretację wystąpiła Spółka, która rozpoczęła swoja działalność w listopadzie 2022 r. , a jej pierwszy rok podatkowy miał trwać do końca 2023 r. Wskazała, iż rozpoczęła stosowanie ryczałtu od dochodów spółek z dniem 1 stycznia 2023 r., a więc w trakcie roku podatkowego. Przejście na estoński CIT polegało na tym, iż z końcem stycznia spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie ZAW-RD, a w marcu 2023 r. zamknęła księgi rachunkowe i sporządziła sprawozdanie finansowe za okres od 4 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. W związku z tym we wniosku zadała pytanie, czy przejście na estoński CIT było skuteczne.

 

Organ potwierdził stanowisko spółki oraz wskazał, iż art. 28j ust. 5 ustawy o CIT wprost odwołuje się do ustawy o rachunkowości oraz nie modyfikuje terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego, ani nie wymaga, aby było ono sporządzone przed złożeniem zawiadomienia ZAW-RD. W konsekwencji czego spółka zdaniem organu postąpiła prawidłowo.