Aktualności

Komentarz: podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców

W dniu 24 lutego 2021 r. Trybunał Konstytucyjny wydał niezwykle istotny wyrok w zakresie podatku od nieruchomości przedsiębiorców, oznaczony sygn. akt SK 39/19. W wyroku TK uznał art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uważając, że może on w dużym stopniu wpłynąć na sposób opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków i budowli, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorców, ale nie są przez nich wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

 

W świetle wyroku TK nie ma bowiem znaczenia powód niewykorzystywania nieruchomości w działalności gospodarczej. Wydaje się, że dzięki temu rozstrzygnięciu przestanie też obowiązywać zasada: posiadasz = płacisz podatek według najwyższej stawki.

 

Te i inne aspekty związane z prawnopodatkowymi skutkami wyroku przedstawi eksperta #AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu, radca prawny Nina Walczyk, w materiale filmowym, do którego link zamieszczamy poniżej.

 

LINK: #KomentarzeAXELO: materiał filmowy

 

Kontakt:

Nina Walczyk, adwokat / E: n.walczyk@axelo.pl
 

 

 

Najnowsze wpisy

Największa kancelaria w regionie Podkarpacia i Lubelszczyzny,

Wyróżnienie za wsparcie PRO BONO służby zdrowia podczas epidemii,

Wyróżnienie za wsparcie PRO BONO polskich przedsiębiorców podczas epidemii.