Zmiany w podatku VAT – szczegóły projektu SLIM VAT 3
18.08.2022 | VAT
Podatnicy muszą przygotować się na kolejne zmiany w VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzając tzw. SLIM VAT 3. Obecnie trafił on do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, które potrwać mają do 26 sierpnia 2022 r.
W uzasadnieniu przypomniano, że pierwszą część pakietu SLIM VAT stanowiła ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Drugi pakiet, w postaci SLIM VAT 2, wprowadziła do polskiego systemu podatkowego ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe.
Jak wskazuje resort finansów SLIM VAT 3 ma być w założeniu pakietem uproszczeń w podatku od towarów i usług podzielonym na kilka obszarów: poprawa płynności finansowej firm, VAT w obrocie gospodarczym, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczenie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, obniżenie sankcji VAT, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji.
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów – art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę zaliczkową. W celu uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych, pakiet SLIM VAT 3 zakłada możliwość rezygnacji z obowiązku odrębnego wystawienia faktury zaliczkowej pod warunkiem, że podatnik otrzyma całość lub części zapłaty, w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy dla dostawy towaru lub świadczenia usług.
Przepisy mają implementować również wyrok TSUE w sprawie C-935/19, w którym to orzeczono, że polskie przepisy nie pozwalają na dostosowanie sankcji do określonego przypadku uzależnionego od przyczyny błędu, co w uznaniu TSUE powoduje, że sankcja w wysokości 20% jest niezgodna z zasadą proporcjonalności VAT. Regulacje wprowadzone w SLIM VAT 3 mają umożliwić organom podatkowym odstąpienie od nałożenia sankcji, jeżeli uznają, że podatnik działał w danej sytuacji z należytą starannością.
Jedną z proponowanych zmian jest zmiana limitu sprzedaży uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Obecnie uprawnienie do stosowania metody kasowej dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej 1,2 miliona euro. Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezesa rady Ministrów, aby podlegać pod przepisy VAT dotyczące małego podatnika, wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 2.000.000 euro brutto. Oznacza to, że limit zostanie zrównany z wymogami przewidzianymi dla małych podatników dla celów PIT i CIT.
Pozostałe zmiany wprowadzone pakietem SLIM VAT 3 dotyczyć mają m.in.
- doprecyzowania zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących - w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej,
- doprecyzowania okresu, za który deklarowana jest WDT - w przypadku gdy podatnik otrzymuje dokumenty potwierdzające WDT po okresie 3 miesięcy,
- rezygnacji z formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT przy odliczeniu podatku naliczonego z tego tytułu,
- umożliwienia przekazywania środków z rachunku VAT na rachunek VAT przedstawiciela grupy VAT celem zapłaty do urzędu skarbowego należnych podatków,
- rozszerzenia możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na kolejne podatki i opłaty,
- konsolidacji wydawania wiążących informacji poprzez wyznaczenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jako organu właściwego do wydawania WIT, WIP i WIA,
- doprecyzowania zasad dokonywania korekt podatku należnego od dostawy towarów dokonanego dla podróżnego.
Omawiany projekt przewiduje, że projektowana ustawa co do zasady wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Wyjątek stanowią zmiany dotyczące realizacji wyroku TSUE w zakresie sankcji oraz dotyczące systemu TAX FREE, których wejście w życie proponuje się, by nastąpiło z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przesunięty o 3 miesiące został również termin wejścia w życie przepisów wprowadzających zmiany w zakresie konsolidacji i ujednolicenia wiążących informacji stawkowych, które mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl