Wprowadzenie grup VAT do polskiego systemu podatkowego
17.06.2021 | VAT
Ministerstwo Finansów poinformowało o planach wprowadzenia do polskiego systemy podatkowego grupy VAT.
Zgodnie z planowaną zmianą, grupą VAT będą powiązane podmioty, występujące na potrzeby VAT jako jeden podatnik, na wzór podatkowej grupy kapitałowej w podatku dochodowym od osób prawnych.
Korzyści dla podatników
Podatkowe grupy VAT będą mogły rozliczać się jako jeden podatnik, a co za tym idzie składać jeden JPK_VAT i wpłacać podatek za wszystkie podmioty tworzące grupę, dlatego wszelkie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jednego z członków grupy, będą automatycznie pomniejszać VAT należny ze sprzedaży innego członka grupy. Dodatkowo warto zaznaczyć, iż nie trzeba będzie jak do tej pory rozliczać VAT-u pomiędzy podmiotami z grupy, co może się okazać szczególnie korzystne np. dla spółek świadczących usługi finansowe zwolnione z VAT, nie będą już one bowiem obciążone obowiązkiem podatkowym w stosunku do spółki powiązanej, przez co nie pojawi się problem z rozliczaniem podatku naliczonego i kosztów z tym związanych. Jedyny obowiązek formalny jaki będzie ciążył na tych podmiotach to sporządzenie elektronicznej ewidencji tych transakcji, która będzie udostępniana fiskusowi tylko na żądnie. Nie ulega wątpliwościom, iż zmiany te w sposób pozytywny przyczynią się do poprawy kondycji finansowej i płynnościowej przedsiębiorstwa oraz spowodują jego uszczuplenie biurokratyczne.
Wymogi formalne
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, utworzenie Podatkowej Grupy Kapitałowej w CIT będzie warunkiem koniecznym do zarejestrowania grupy VAT aż do 2023 r., po tym czasie możliwość ta zostanie rozszerzona na pozostałe podmioty ściśle powiązane ze sobą finansowo, organizacyjnie i ekonomicznie (warunki tych powiązań musi spełniać również PGK). Podatnicy zgodnie z projektem zmian są ściśle powiązani finansowo jeśli jeden z podmiotów tworzących grupę VAT posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym pozostałych podmiotów. Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, gdy:
- główna działalność członków grupy ma taki sam charakter, lub
- rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy uzupełniają się nawzajem i są współzależne, lub
- jeden z członków grupy prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy.
Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, gdy:
- prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
- organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Obecny projekt przepisów w tym zakresie jest wynikiem konsultacji polskiego Ministerstwa Finansów z unijnym Komitetem ds. VAT, dotyczących możliwości uznania wielu osób prawnych za jednego podatnika VAT. Pomysł ten jednak nie jest nowatorski, albowiem funkcjonuje już w innych państwach UE, a jego wprowadzenie w Polsce jest już zaplanowane na początek 2022 r.
Aby zawiązać grupę VAT konieczne będzie podpisanie właściwej umowy pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz wyznaczenie reprezentanta grupy przed organami podatkowymi spośród członków grupy. Grupa VAT utraci status podatnika, jeżeli przestanie spełniać ww. warunki lub gdy upłynie termin na jaki zostanie zawarta umowa o utworzeniu grupy.
Kontakt:
Maciej Wilczyński, radca prawny / E: m.wilczynski@axelo.pl