SLIM VAT 2 uprości opodatkowanie dostawy nieruchomości
27.08.2021 | VAT
Dnia 1 października 2021 roku wchodzi w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, czyli tzw. SLIM VAT 2, którego zadaniem jest m.in. rozwianie wątpliwości w zakresie zastosowania rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości zabudowanych.
Przypomnijmy, iż obecnie zwolniona od podatku VAT jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- jest ona dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Podatnik może jednak zrezygnować z przedmiotowego zwolnienia i wybrać opodatkowanie takiej transakcji, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
- są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
- złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Na tym gruncie powstało wiele wątpliwości związanych z możliwością zastosowania wskazanej rezygnacji, organy podatkowe bowiem często podważały jej skuteczność ze względu na sposób i moment zawiadomienia organu. Dokument musi być bowiem dostarczony do urzędu skarbowego nabywcy przed dniem transakcji co oznacza, że oświadczenie złożone w dniu zawarcia umowy jest bezskuteczne. Jest to o tyle istotne, że wskazane zwolnienie nie jest prawem, a obowiązkiem świadczącego, zatem w przypadku braku skutecznej rezygnacji z jednej strony sprzedawca musi odprowadzić wykazany na fakturze VAT, natomiast odbiorca nie może tak naliczonego podatku odliczyć w swojej działalności. Dodatkowo w takim stanie faktycznym sprzedawca nie ma prawa do rozliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z tą czynnością, albowiem mimo rzeczywistej zapłaty podatku jest ona obowiązkowo zwolniona z VAT.
Taka interpretacja potwierdza charakter prawny zrzeczenia się z przedmiotowego zwolnienia jako wyjątku od zasady. Podstawą prawną zwolnienia może być przecież art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT. Jednak rezygnacja ze zwolnienia z VAT przy dostawie takich towarów jest możliwa tylko w przypadku, gdy podstawą prawną zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wskazany powyżej.
W związku z tym ustawodawca postanowił uprościć życie podatnikom, na których rzeczywistość gospodarcza wymusza szybkie i sprawne podejmowanie decyzji, poprzez możliwość umieszczenia takiego oświadczenia o rezygnacji w akcie notarialnym zawierającym umowę przeniesienia własności towaru. Niewątpliwie takie rozwiązanie wzmocni pewność sytuacji prawnej podatników oraz pozwoli na ekonomiczne rozliczanie poszczególnych transakcji.
Kontakt:
Łukasz Krasowski, radca prawny / E: l.krasowski@axelo.pl