Przepisy dotyczące grupy VAT wejdą w życie pół roku później
25.05.2022 | VAT
Trwają prace nad ustawą odraczającą termin wejścia w życie przepisów dotyczących grup VAT. W pierwotnym założeniu, o czym już pisaliśmy, przepisy te miały obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, jednak w związku z mnożącymi się wątpliwościami dotyczącymi ich stosowania, planuje się przesunięcie ich wejścia w życie na 1 stycznia 2023 r. na mocy ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową, która trafiła przed Senat.
Stosowanie przepisów dotyczących grup VAT obecnie pociągnęłoby za sobą wątpliwości i wyzwania w następujących obszarach:
- W grupie nie będzie możliwości wystawiania faktur VAT, istnieć za to będą dodatkowe obowiązki ewidencyjne.
- Co istotne, wystawienie faktury w ramach grupy skutkować powinno uznaniem jej za fakturę pustą, a co za tym idzie – pociągałoby za sobą obowiązek zapłaty podatku na podstawie art. 108 ustawy o VAT.
- Przewidziany wymóg posiadania powiązania w postaci przynajmniej 50% kapitału bezpośredniego ogranicza krąg potencjalnych członków grupy.
- Ograniczeniem jest również wymóg prowadzenia przez spółkę matkę i spółki córki działalności gospodarczej w tym samym kraju.
- Wymóg niezmienności podmiotów wchodzących w skład grupy również nastręcza wiele problemów natury praktycznej.
- Pod znakiem zapytania stoi również status indywidualnych interpretacji podatkowych uzyskanych przez potencjalnych członków.
Członkowie przyszłych grup VAT liczą, że do czasu przesuniętego wejścia w życie problemy te zostaną rozstrzygnięte. Ustawa zmieniająca przewiduje również zmiany dotyczące ewidencji, której prowadzenie ma zostać doprecyzowane w rozporządzeniu wykonawczym.
Kontakt
Katarzyna Cymerkiewicz, radca prawny / k.cymerkiewicz@axelo.pl