× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Procedura VAT OSS dotyczy każdej WSTO

26.10.2022 | VAT

Procedura VAT OSS dotyczy każdej wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, nawet tej, której przedmiot objęty jest ustawowym zwolnieniem od podatku zgodnie z krajowymi przepisami.


Pytanie o podleganie pod procedurę VAT OSS zadał rolnik ryczałtowy, którego dostawa towarów objęta jest ustawowym zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Rolnik posiadał potwierdzenie zwolnienia od VAT swojej działalności - polegającej na wysyłkowej sprzedaży roślin pochodzących z prywatnej kolekcji — w postaci otrzymanej w tym przedmiocie interpretacji indywidualnej. Przedmiotem analizy były więc wprowadzone od 1 lipca 2021 r. przepisy o wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (art. 22a ustawy o podatku od towarów i usług), które przewidują możliwość opodatkowania sprzedaży w miejscu wysyłki towarów w przypadku braku przekroczenia limitu kwotowego przychodu z tejże sprzedaży w wysokości 10.000 euro lub 42.000 złotych. Po przekroczeniu limitu hipotetyczny sprzedawca powinien rozliczać się według zasad obowiązujących w kraju nabywcy. Oznaczałoby to, że w przypadku, gdy przychód ze sprzedaży dokonywanej w ramach WSTO nie przekroczy wskazanej wysokości, zastosowanie znajdą przepisy polskie.

 

Rolnik ryczałtowy chciał zatem upewnić się, że dokonywana przez niego sprzedaż objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług nie mieści się w limicie 10.000 euro (42.000 zł), a co za tym idzie – regulacjom WSTO podlegałaby jedynie dokonywana przez rolnika ryczałtowego sprzedaż niepodlegająca zwolnieniu ustawowemu (odsprzedaż roślin). Potwierdzenie tego stanowiska oznaczałoby całkowite zwolnienie od podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży roślin z własnej kolekcji prywatnej oraz opodatkowanie tym podatkiem zgodnie z zasadami WSTO jedynie odsprzedaży zakupionych roślin.

 

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazując, że zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym ww. przepisie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności, a procedura unijna stanowi uproszczenie w rozliczeniu podatku VAT należnego państwa członkowskiego konsumpcji, a więc dotyczy podatku od transakcji, dla których miejsce dostawy przypada na terytorium państwa członkowskiego konsumpcji. Podkreślić w tym miejscu należy, że korzystanie z procedury szczególnej VAT-OSS w odniesieniu do rozliczenia dostaw towarów nie może zmienić zasad ustalania miejsca opodatkowania WSTO określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Mając na uwadze powyższe organ stwierdził, że dostawa roślin z prywatnej kolekcji dokonywana przez rolnika ryczałtowego to WSTO, a co za tym idzie – stanowiący ich odzwierciedlenie przychód powinien być w całości brany pod uwagę przy wyliczaniu limitu mającego wpływ na miejsce opodatkowania.

 

 

Kontakt

Katarzyna Cymerkiewicz, radca prawny / k.cymerkiewicz@axelo.pl