× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Odliczenie 100% VAT uzależnione od specyfiki firmy

24.01.2022 | VAT

Zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwota, jaką podatnik ma prawo odliczyć, wynosi 50% wartości podatku. Wyjątek od tej reguły stanowi m.in. wykorzystywane samochodu przez przedsiębiorcę wyłącznie do działalności gospodarczej. Na tej płaszczyźnie powstał jednak problem dotyczący sytuacji, w której istnieje potencjalne ryzyko posługiwania się pojazdem do celów innych niż służbowe. W takich przypadkach organy często podważają zasady użytkowania floty samochodowej przedsiębiorcy, wskazując, iż nie stworzył on wystarczających zabezpieczeń, wykluczających potencjalne użycie samochodów na cele prywatne, w rezultacie czego podatnik nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych, a jedynie częściowe.


Na gruncie tak sformułowanego stanu prawnego zagadnieniem, będącym obecnie szczególnym przedmiotem sporu z organami jest parkowanie udostępnionych przez pracodawcę samochodów przez jego pracowników poza siedzibą firmy. W takim przypadku dla zabezpieczenia swojej sytuacji prawnej przedsiębiorcy powinni wprowadzić odpowiednie regulaminy, umowy czy zarządzenia, w których usytuowany zostanie bezwzględny zakaz używania samochodów osobowych do jakichkolwiek celów prywatnych pracowników.

 

Jednak momentami nawet pomimo posiadania właściwej dokumentacji fiskus nie chce przyznać prawa do odliczenia 100% VAT-u, z urzędu zakładając, iż parkowanie samochodów służbowych pod prywatnymi domami pracowników stanowi możliwość wykorzystywania ich do celów prywatnych. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który w wyroku z dnia 15 grudnia 2021 r., sygn. akt: I SA/Op 376/21, gdzie wskazał, iż ,,Błędna jest ocena, że w każdym przypadku parkowanie samochodu służbowego poza siedzibą firmy oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Chodzi jedynie o to, by możliwość parkowania pojazdu poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności, określona została w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u podatnika, zaś podatnik zapewnił odpowiednie mechanizmy kontroli przestrzegania wykorzystania tak postawionych do dyspozycji pracowników (użytkowników) pojazdów wyłącznie dla celów związanych z działalnością gospodarczą (wykonywaniem obowiązków służbowych)”.


W powyższym stanie faktycznym użytkowanie samochodów przez pracowników podatnika wynikało z konieczności zapewnienia im odpowiednich środków transporty przy dojazdach do miejsca wykonywania pracy. Dodatkowo Spółka na bieżąco weryfikowała ewidencje przebiegu pojazdów, przez co każde użycie samochodu w sposób nieustalony przez nią zostałoby wykryte. Spółka ponosiła również wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodów będących przedmiotem sprawy m.in. koszty zakupu paliwa, koszty przeglądów okresowych, w tym wymiany oleju, opon i innych materiałów eksploatacyjnych, a także koszty napraw mechanicznych związanych z normalną eksploatacją pojazdu służbowego.

 

Biorąc to pod uwagę, należy podkreślić, iż przy interpretacji przepisów dotyczących odliczania VAT od samochodów każdorazowo należy wziąć pod uwagę charakterystykę działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Samo parkowanie pojazdu w miejscu zamieszkania pracownika, umożliwiające mu potencjalne wykorzystanie go do celów prywatnych nie może prowadzić do wniosku, zakładającego, iż taki pojazd nie może być wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

 

Kontakt

Łukasz Krasowski  radca prawny / E: l.krasowski@axelo.pl