Odliczenia VAT także w przypadku sprzedaży za złotówkę
08.06.2022 | VAT
W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 19 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.143.2022.1.WH, wskazano, że jeżeli niepowiązane strony transakcji ustalą cenę transakcji na dużo niższą niż rynkowa (np. symboliczna złotówka), gdyż jest to uzasadnione względami biznesowymi, zachowują prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku od towarów i usług naliczonego wskutek nabycia odsprzedawanych towarów po cenie, za jaką towary zostały rzeczywiście nabyte, a przedmiotem opodatkowania odsprzedaży w takim wypadu jest towar w cenie nierynkowej ustalonej przez strony.
Zgodnie z powszechną zasadą przyjętą w prawie podatkowym, przedsiębiorcy mają prawo swobodnie układać swoje interesy tak, aby działalność gospodarcza była dla nich opłacalna pod względem ekonomicznym, w tym stosując znaczne upusty cenowe, jeśli jest to w ich uznaniu zasadne dla osiągnięcia celu gospodarczego. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie znacznych rabatów jest niedopuszczalne w zakresie, w jakim ma ono służyć tzw. obejściu przepisów prawa i uchylaniu się od opodatkowania. Tak więc każdy zastosowany upust winien być uzasadniony ekonomicznie i prowadzić w końcowym efekcie do osiągnięcia celu, jaki został wytyczony dla działalności gospodarczej, tj. zarobku. Dodatkowo w sytuacji, gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej tych towarów lub usług, ale tylko w sytuacji, gdyby związki te miały wpływ na ustalenie ceny.
Na gruncie stanu faktycznego, będącego przedmiotem interpretacji, spółka chciała odsprzedawać towary za symboliczną złotówkę kontrahentowi niepowiązanemu w zamian za związanie się z nią umową handlową na 15 lat. Ustalenie ceny towarów odsprzedawanych w wysokości 1 zł wynikało zatem z chęci zapewnienia kontrahentowi korzyści finansowej w związku ze związaniem się umową na świadczenie usług na tak długi okres. Przedmiotem odsprzedaży były wodomierze, a usługa polegać miała na zdalnym ich odczycie, zatem w zamian za związanie się umową o świadczenie usług kontrahent dostał wodomierze praktycznie „w gratisie”. W związku z powyższym spółka-usługodawca powzięła wątpliwości dotyczące możliwości odliczenia całości podatku naliczonego z faktur zakupowych wodomierzy w sytuacji, gdy towary będące ich przedmiotem są dalej odsprzedawane za symboliczną złotówkę. Ponadto nie miała pewności, czy podstawą opodatkowania w takiej sytuacji jest symboliczna złotówka, czy jednak cena rynkowa.
Wątpliwości w tym zakresie były już rozstrzygane wielokrotnie przez Dyrektora KIS w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Zasadniczo wskazuje on, iż w przypadku sprzedaży po cenie znacznie obniżonej podstawą opodatkowania jest - zgodnie z art. 29a ust. 1 w zw. art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - wszystko, co stanowi zapłatę, którą przedsiębiorca otrzyma od nabywcy z tytułu sprzedaży, pomniejszone o kwotę podatku VAT, bez uwzględnienia udzielonych upustów i obniżek. Zatem w przypadku, gdy wartość sprzedawanych towarów ustalona jest przez strony transakcji na złotówkę, podstawą opodatkowania będzie jedynie złotówka. Dyrektor KIS podkreślił, że nic nie stoi na przeszkodzie odliczeniu VAT naliczonego związanego z nabyciem wodomierzy od należnego, skoro nabycie to ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Kontakt
Marzena Kidacka, partner, radca prawny / E: m.kidacka@axelo.pl
Wiktor Wójcik, prawnik / E: w.wojcik@axelo.pl