Odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją
21.04.2022 | VAT
W dniu 8 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: Dyrektor KIS) wydał interpretację indywidualną (nr: 0114-KDIP1-3.4012.62.2022.2.KP), w której uznał, iż podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, a nie posiadanie statusu czynnego podatnika VAT w momencie otrzymania faktury.
Niniejsze stanowisko Dyrektora KIS powstało na gruncie pytania zadanego przez podatnika, który to w 2019 r. postanowił dokonać zakupu apartamentu przeznaczonego do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli wynajmu krótkoterminowego. W związku z powyższym Wnioskodawca zobowiązał się do wpłat zaliczek do czasu zakończenia inwestycji przez dewelopera. Pierwsza zaliczka została wpłacona w 2019 r. i udokumentowana fakturą. Zaliczki wpłacone były do końca 2021 r. Działalność podatnika nie była wówczas zarejestrowana. Faktury związane z zaliczkami były wystawiane na osobę fizyczną, która nie prowadziła działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie dokonał rejestracji dla potrzeb podatku VAT z uwagi na wątpliwości interpretacyjne. We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że zamierza dokonać rejestracji do VAT i wystąpić o zwrot podatku VAT zapłaconego przy wpłatach zaliczek na apartament, który będzie służył wyłącznie czynnościom opodatkowanym.
Dyrektor KIS zaakceptował stanowisko podatnika, uznając, że warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego, wskazując równocześnie, iż art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie uzależnia prawa do odliczenia podatku naliczonego od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczy, że z okoliczności towarzyszących nabyciu wynika, iż zakupy dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Zatem, w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. "niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego". Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Ponadto, w uznaniu Dyrektora KIS z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika, aby nieodzownym warunkiem nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego było posiadanie statusu czynnego podatnika VAT w momencie otrzymania faktury. Status ten jest natomiast potrzebny, aby uprawnienie to zrealizować. Podstawą jest więc rozróżnienie momentu powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa.
Niniejsze stanowisko znajduje również potwierdzenie w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach: C-400/98, C-268/83, C-110/94 , C-385/09 oraz interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2021 r., znak sprawy: 0112-KDIL3.4012.216.2021.2.MBN.
Kontakt
Martyna Pałka, adwokat / m.palka@axelo.pl