× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Krajowy system e-faktur już od 1 października

29.07.2021 | VAT

W związku z koniecznością dostosowania systemów podatkowych i teleinformatycznych do postępującej rzeczywistości gospodarczej, resort finansów w projekcie nowelizacji ustawy o VAT zaproponował, ażeby przedsiębiorcy już od października tego roku mogli dobrowolnie fakturować swoich kontrahentów w sposób elektroniczny.


Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie w swojej firmie, będzie musiał uwierzytelnić się w Krajowym Systemie e-Faktur, a następnie zostanie przyznane mu prawo do wystawiania faktur ustrukturyzowanej. Z całą pewnością takie rozwiązanie zwiększy możliwości weryfikacyjne i analityczne organom podatkowym przez co łatwiej będzie im kontrolować prawidłowość wykazywanych danych w dokumentach. Ponadto dzięki KSeF doręczenie nabywcy faktury odbywać się będzie w sposób automatyczny poprzez wymianę danych elektronicznych. Procedura ta może również doprowadzić do znaczącego zmniejszenia rozbieżności w raportowaniu danych w JPK.


Niemniej jednak może okazać się, że rozliczanie za pomocą KSeF nie będzie takie proste. Już samo wystawienie faktury ustrukturyzowanej najprawdopodobniej będzie bowiem wymagało akceptacji odbiorcy faktury, co może doprowadzić do zmniejszenia popularności tej metody. Treść uzasadnienia do projektu nowelizacji wskazuje, że zgoda taka będzie mogła zostać udzielona m.in. poprzez zaakceptowanie stosownego komunikatu w aplikacji e-Mikrofirma lub samego poboru faktur z systemu przez API. Oznacza to, że dotychczas udzielona zgoda odbiorcy na wystawianie faktur w formie elektronicznej może nie być wystarczająca.


W związku z tym, resort finansów przewidział sporo zachęt dla testujących wskazany system. Przedsiębiorcy stosujący go będą mogli uzyskać zwrot VAT-u już w  40 dni, a nie jak dotąd w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Nie będą oni także musieli przesyłać JPK_FA na żądanie organów podatkowych, bowiem fiskus nie będzie potrzebował informacji, które są już w posiadaniu administracji skarbowej. Dodatkowo istotną zachętą dla stosowania faktur ustrukturyzowanych ma być także, w przypadku faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania, wyłączenie dość nieprecyzyjnych przepisów związanych z rozliczaniem takich faktur (pakiet Slim VAT).


Warto nadmienić, iż dobrowolny charakter takiego rozwiązania jest zakładany jako przejściowy, albowiem Ministerstwo Finansów już zapowiedziało, że o ile proponowane metody sprawdzą się w praktyce, to od 2023 roku każdy przedsiębiorca będzie obowiązany do fakturowania swoich kontrahentów w sposób elektroniczny.

 

 

Kontakt:

Nina Walczyk, radca prawny / E: n.walczyk@axelo.pl