× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Faktury ustrukturyzowane już od 2022 roku

02.11.2021 | VAT

W ramach nowelizacji ustawy o  podatku VAT Ministerstwo Finansów zaproponowało przedsiębiorcom rozliczanie się w Krajowym Systemie e-Faktur tj. ogólnokrajowym programie informatycznym, w którym podatnicy będą mogli wystawiać i otrzymywać elektroniczne faktury ustrukturyzowane.

 

Fakturami ustrukturyzowanymi są faktury wystawiane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (KSeF) oznaczone przydzielonym im numerem identyfikującym bezpośrednio w systemie. Projektowane rozwiązania mają na calu dalsze uszczelnianie systemu fiskalnego, ale także zapewnienie bezpieczeństwa obrotu w relacjach B2B oraz uproszczenie rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Przepisy zbliżone do tych zaproponowanych przez projektodawców są stosowane obecnie w innych krajach europejskich jak Hiszpania, Węgry czy Włochy.


Przepisy dotyczące stosowania faktur ustrukturyzowanych wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku i początkowo będą mieć charakter dobrowolny.

 

Proces i akceptacja faktur ustrukturyzowanych

Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody powinno odbywać się na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych. System nie będzie obsługiwał procesu akceptacji nabywcy co do sposobu otrzymania faktur ustrukturyzowanych. W sytuacji, gdy odbiorca faktury ustrukturyzowanej nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu KSeF, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, a wystawioną w ten sposób fakturę będzie zobowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób, np. e-mailem w postaci elektronicznej lub papierowej. Taka faktura zachowa walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ będzie posiadała jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie KSeF). Ministerstwo już zapowiedziało, iż od 2023 roku rozliczanie faktur w ramach systemu KSeF będzie miało charakter obligatoryjny, jednak informacja ta nie znalazła swojego odzwierciedlenia w żadnym projekcie aktu normatywnego.

 

Preferencje dla podatników

W celu zachęcenia podatników do wdrożenia projektowanego rozwiązania w firmie resort finansów przewidział pewne preferencje podatkowe. W związku z faktem, iż faktury będą przechowywane w systemie KSeF przez okres 10-ciu lat podatnicy, którzy zdecydują się na jego zastosowanie nie będą obowiązani przechowywać wystawionych w ten sposób faktur, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż nie będzie istniała możliwość zagubienia lub zniszczenia faktury wystawionej za pośrednictwem KSeF do przedsiębiorców nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące wystawiania duplikatu faktur, albowiem dokumenty będzie można „odzyskać" bezpośrednio z KSeF. Ministerstwo Finansów przewidziało również  skrócenie terminu na zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni oraz możliwość  rozliczenia korekty in minus za okres wystawienia faktury korygującej, w związku z czym nabywca, który wyrazi akceptację otrzymania w systemie KSeF faktury ustrukturyzowanej, będzie miał obowiązek skorygowania VAT naliczonego z chwilą otrzymania faktury w KSeF. Ponad to nowelizacja przewiduje zwolnienie podatników wystawiających faktury ustrukturyzowane z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) w zakresie obejmującym faktury ustrukturyzowane.

 

Kontakt

Łukasz Krasowski, radca prawny / E: l.krasowski@axelo.pl