× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Elektroniczny Dziennik Budowy

22.08.2022 | PROCES INWESTYCYJNO – BUDOWALNY

Prawo budowlane od zawsze wymagało niekończących się formalności, przebrnięcia przez stosy dokumentów oraz walki z machiną biurokratyczną - mimo to w ostatnich dwóch latach istnieje zauważalny trend uproszczania i informatyzacji procedur. Okres pandemii SARS-CoV2 pokazał, iż możliwym jest przeniesienie niektórych czynności urzędowych do sfery elektronicznej, bez bezpośredniego kontaktu petenta z urzędnikiem. Wynikiem tych procesów jest wprowadzenie przez ustawodawcę Elektronicznego Dziennika Budowy.


Regulacja dotycząca dziennika budowy jest zawarta w rozdziale 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.), a dokładnie w art. 45. Dziennik budowy stanowi dokument urzędowy, zawierający opis przebiegu prac budowlanych, zdarzeń oraz okoliczności zachodzących w czasie budowy. Sposób prowadzenia dziennika określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 września 2021 r. w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki (Dz.U. z 2021 r. poz. 1686). Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, dziennik prowadzi się w formie papierowej (format A-4).


Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1557), która w dużej części wejdzie w życie od 27 stycznia 2023 r., w zakresie zmian dotyczących dziennika budowy ustawodawca przewiduje możliwość prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej - wybór stoi po stronie inwestora. Przepis art. 47c pkt 1 ust. 2 Prawa budowlanego (obowiązujący właśnie od 27.01.2023 r.) stanowi, iż dziennik budowy może być prowadzony w postaci elektronicznej, natomiast pkt 3 precyzuje, iż systemem do tego przeznaczonym jest Elektroniczny Dziennik Budowy (dalej: EDB). Celem takiej regulacji jest uproszenie zarówno dla inwestorów, jak i wykonawców, którzy będą mogli monitorować wpisy wprowadzane w dzienniku budowy z dowolnego urządzenia elektronicznego. Brak fizycznej formy dziennika co do zasady uprości proces składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie oraz zawiadomienia o zakończeniu budowy, ponieważ dziennik prowadzony w EDB nie musi stanowić fizycznego załącznika do powyższych pism; wystarczy jedynie numer przypisany przez EDB do danego dziennika. Mimo istotnego rozszerzenia i sprecyzowania przepisów dotyczących prowadzenia dziennika budowy, aspekty praktyczne zostały opisane jedynie częściowo, co powoduje, iż Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób wydawania i prowadzenia dziennika budowy w postaci papierowej i elektronicznej, w tym dokonywania wpisów, format dziennika budowy w postaci papierowej, szczegółowy sposób uwierzytelniania i autoryzacji w systemie EDB.


Jedną z istotniejszych zmian jest także sposób wydawania dziennika budowy. Dotychczas wydanie dziennika budowy następowało za opłatą stanowiącą równowartość kosztów jego zakupu przez właściwy organ, jednakże po wejściu nowelizacji dziennik budowy będzie wydawany poprzez EDB, przy czym ustawodawca nie precyzuje czy będzie to wymagało opłaty na rzecz organu wydającego.


Podsumowując, zmiany związane z wprowadzeniem możliwości prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej mają na celu uproszczenie aspektów związanych z jego prowadzeniem oraz wglądem do wpisów. Bez wątpienia jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla inwestorów jak i wykonawców, które powinno spowodować, że procesy budowlane stojące za wykonywaniem kolejnych inwestycji będą coraz bardziej transparentne. Pozostaje tylko pytanie, na ile nowelizacja Prawa budowlanego i możliwość prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej przyjmie się w praktyce i nie będzie stanowiła bariery dla urzędów, które wciąż  mają spore braki, jeśli chodzi o informatyzację i możliwość załatwiania  spraw w formie elektronicznej.
 

,

 

 

Kontakt

Karolina Korbecka, radca prawny / k.korbecka@axelo.pl

Patryk Ostrowski / p.ostrowski@axelo.pl