× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Prace projektowe nad realizacją zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn

20.06.2023 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Wobec mnogości zmian prawnych zaistniałych od początku bieżącego roku, w tym istotnych zmian kodeksu pracy, zwracamy uwagę również na dodatkową kwestię, która może dotknąć środowisko pracowników i pracodawców, czyli na Dyrektywę 2023/970. Ma ona na celu zintensyfikowanie realizacji zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn wykonujących tożsame zadania lub pracę o równorzędnej wartości poprzez implementację mechanizmów zapewniających przejrzystość wynagrodzeń oraz narzędzi do ich egzekwowania. 

 

 

Implementacja wspomnianej Dyrektywy zapowiada kolejną serię zmian w zakresie prawa pracy. Głównym zamierzeniem tej regulacji jest zniwelowanie ograniczeń w skutecznym dochodzeniu praw w zakresie równości wynagrodzenia, a także nałożenie na pracodawców obowiązku zapewnienia przejrzystości wynagrodzeń. Takie podejście, zdaniem prawodawcy, ułatwi pracownikom egzekwowanie praw związanych z wynagrodzeniem. 

 

 

Wdrożenie dyrektywy wprowadzi też istotne zmiany w procesie rekrutacji pracowników. Pracodawcy będą zobowiązani do określenia poziomu bądź zakresu wynagrodzenia, które będzie wypłacane przyszłemu pracownikowi na określonym stanowisku lub za określoną pracę. Informacje mogą być ujawnione w ogłoszeniu o rekrutacji lub przekazane na inny sposób przed etapem rozmowy kwalifikacyjnej. Założeniem jest, aby kandydaci do pracy nie musieli indywidualnie żądać takich informacji. Takie podejście ma zapewnić pełną transparentność już na samym początku procesu rekrutacji, umożliwiając potencjalnym pracownikom pełne zrozumienie warunków finansowych powiązanych z danym stanowiskiem. Oznacza to istotny krok w kierunku większej przejrzystości i równości na rynku pracy. 

 

 

Wśród kluczowych proponowanych zmian znajduje się wymóg udostępniania pracownikom zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie informacji pozwalających na ocenę, czy ich wynagrodzenie jest adekwatne w stosunku do zarobków innych pracowników, wykonujących tę samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Pracownicy, w razie stwierdzenia nierówności, będą mieli możliwość dochodzenia swoich praw do sprawiedliwego wynagrodzenia. Pracownicy zyskaliby zatem prawo do zwrócenia się do pracodawcy o dostarczenie informacji dotyczących ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średniego poziomu wynagrodzenia dla porównywalnych stanowisk w firmie. Pracodawcy będą jednocześnie zobligowani do informowania swoich pracowników o ich prawie do uzyskania takich informacji.

 

 

Dyrektywa przewiduje również zakaz stosowania klauzul ograniczających ujawnianie informacji o wynagrodzeniach. Ten postulat wynika z dążenia do egzekwowania praw kobiet i mężczyzn do otrzymywania jednakowego wynagrodzenia za tę samą pracę lub pracę o takiej samej wartości.

 

 

Wdrożenie omawianej dyrektywy z pewnością stawi przed pracodawcami liczne wyzwania związane z obowiązkiem zagwarantowania pełnej równości i transparentności wynagrodzeń.

 

 

Na chwilę obecną dyrektywa nie została uchwalona. Dokładny kształt polskich przepisów na skutek implementacji dyrektywy jest jeszcze przedmiotem przyszłych rozstrzygnięć. O dalszych czynnościach będziemy informować.

 

 

Polecamy też lekturę wcześniejszych materiałów autorstwa naszych ekspertów – Joanny Boguń i Macieja Cuprysia - dotyczących zmian w zakresie kodeksu pracy: 

 

  • działalności konkurencyjnej pracownika: https://axelo.pl/aktualnosci/prawo-pracy-i-ubezpieczenia-spoleczne/-zakaz-konkurencji-na-kanwie-nowelizacji-kodeksu-pracy
  • ochrony informacji poufnych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa: https://axelo.pl/aktualnosci/prawo-pracy-i-ubezpieczenia-spoleczne/tajemnica-przedsiebiorstwa-a-zakaz-konkurencji--sposoby-na-zabezpieczenie-interesow-pracodawcy-

 

 

W przypadku pytań czy wątpliwości, a także w sytuacji, w której potrzebują Państwo wsparcia doradczego, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami: Natalią Ożóg i Joanną Boguń.

29.04.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Ustawa o ochronie sygnalistów - prace przyspieszają