Przyspieszenie implementacji Women on Boards
16.07.2025 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Parlament Europejski i Rada UE w dniu 23 listopada 2022 roku przyjęły dyrektywę 2022/2381 (Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 44) tzw. „Women on Boards”, której celem jest poprawa równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, została zobowiązana do wdrożenia do polskiego systemu prawnego dyrektywy do dnia 28 grudnia 2024 r. Pomimo upływu tego terminu, do dziś Polska nie implementowała dyrektywy.
Z uwagi na przekroczenie terminu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie naruszeniowe i wezwała ją do usunięcia uchybienia i ustosunkowania się do niego w terminie dwóch miesięcy. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o pilne zakończenie implementacji.
Obecnie projekt ustawy został już przekazany do analizy Ministrowi Aktywów Państwowych oraz Minister ds. Równości. Po uzgodnieniach projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów, a następnie – zgodnie z zapowiedziami – jeszcze w lipcu do Sejmu.
Co nakłada dyrektywa?
- Łączny udział kobiet i mężczyzn w organach zarządzających i nadzorczych ma wynieść minimum 33% dla płci niedostatecznie reprezentowanej.
- Obowiązek corocznego raportowania składu płciowego organów oraz działań podejmowanych na rzecz realizacji celów dyrektywy,
- Obowiązek wprowadzenia w spółkach polityki równowagi płci.
- Wprowadzenie skutecznych sankcji za niewywiązywanie się z obowiązków, w tym grzywny czy unieważnienie decyzji dotyczących powołania dyrektorów.
Dlaczego to ważne?
- Dyrektywa wspiera równość płci na najwyższych szczeblach zarządzania, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe i innowacyjność firm.
- Zapewnia transparentność i odpowiedzialność spółek giełdowych wobec inwestorów i społeczeństwa.
- Promuje kulturę inkluzywności i przeciwdziała dyskryminacji.
Co czeka spółki w związku z przyśpieszeniem pracy nad ustawą?
- Przyjęcie Polityki równowagi płci jako podstawowego dokumentu dostosowującego do wymogów prawnych dotyczących udziału kobiet i mężczyzn w organach oraz raportowania postępów.
- Konieczność dostosowania struktur zarządczych i nadzorczych do nowych progów.
- Przygotowanie się do raportowania i potencjalnych sankcji w przypadku niedopełnienia obowiązków.
Jak możemy pomóc?
Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w przygotowaniu się do wdrożenia dyrektywy i nowych obowiązków — poprzez przeprowadzenie audytu obecnego składu organów, przez przygotowanie Polityki równowagi płci i procedur nominacyjnych, po opracowanie systemu raportowania i minimalizowanie ryzyk regulacyjnych, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
Zapraszamy również do śledzenia na naszych mediach społecznościowych kolejnych etapów legislacyjnych i przygotowań do wdrożenia dyrektywy!