× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Odwołanie stanu zagrożenia epidemiologicznego – zmiany dla pracodawców i pracowników

19.06.2023 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Z dniem 1 lipca 2023 r. odwołany zostanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego i niewprowadzania stanu epidemii oznacza odwieszenie wielu obowiązków spoczywających na pracodawcach i pracownikach.

 

Przede wszystkim nastąpi powrót do tzw. fikcji doręczenia. Przypominamy, że obecnie oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dostarczone pracownikowi pocztą, ale przez niego nieodebrane, nie jest uznawane za skutecznie doręczone. W związku z rozporządzeniem rozwiązanie umowy o pracę dostarczone pocztą, a nieodebrane, zostanie uznane za skutecznie zakończone po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Poza tym, od dnia 1 lipca 2023 r. przestanie obowiązywać art. 15 gc specustawy covidowej, który dawał pracodawcy jednostronną możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni, bez konieczności uzyskania zgody zatrudnionego i z pominięciem planu urlopów.

 

Ponadto, w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia 1 lipca 2023 r. pracodawca i pracownik obowiązani będą niezwłocznie wykonać zawieszone obowiązki w zakresie:

  • badań okresowych pracowników, którym podlegają na podstawie art. 229 § 2 zdanie pierwsze ustawy Kodeks pracy),
  • wydawania przez pracodawcę skierowań na badania okresowe na podstawie art. 229 § 4a Kodeksu pracy)
  • badań okresowych po zaprzestaniu pracy w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi lub pyłami zwłókniającymi lub po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami na podstawie art. 229 § 5 Kodeksu pracy).
29.04.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Ustawa o ochronie sygnalistów - prace przyspieszają