× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Zakaz konkurencji na kanwie nowelizacji kodeksu pracy

12.06.2023 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Kwietniowa nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła rozległe zmiany dotyczące obowiązków zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie art. 261 k.p. regulującego kwestię dopuszczalności wykonywania pracy u wielu pracodawców.

 

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca nie wprowadził bezwzględnego zakazu zobowiązania pracownika do nieświadczenia pracy na rzecz innego pracodawcy. Według nowego przepisu (art. 261 k.p.) pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.

 

Pojawiły się pewne nieporozumienia i błędne interpretacje sugerujące, iż przepis nakłada na pracodawców bezwzględny zakaz ograniczania swoich pracowników w możliwości podjęcia pracy u innego pracodawcy. Takie przypuszczenia nie uwzględniają jednak pełnego kontekstu i złożoności przepisu. W istocie, choć przepis ten rzeczywiście wprowadza pewne zasady chroniące pracowników, nie implikuje on automatycznie i nie uniemożliwia pracodawcom wprowadzania ograniczeń w zakresie zatrudnienia w innych podmiotach. Ograniczenia mogą jednakże zostać zastosowane w określonych sytuacjach - art. 261 k.p wskazuje odpowiednio dwa wyjątki od ogólnej zasady zakazu ograniczania pracownika w zakresie świadczenia pracy na rzecz wielu pracodawców.

 

W konsekwencji, art 261 k.p. z założenia nie znajdzie zastosowania wyłącznie w przypadku:

  • uregulowania zakazu konkurencji w odrębnej umowie
  • oraz w sytuacji, kiedy odrębne przepisy stanowią inaczej.

 

Zwracamy zatem uwagę, iż w przypadku, kiedy kwestie związane z zakazem konkurencji regulowane były dotychczas w treści umowy o pracę, pracodawca winien podjąć stosowne kroki celem unormowania poszczególnych postanowień w dedykowanej temu odrębnej umowie.

 

Opisane wyżej regulacje niewątpliwie mają znaczący wpływ na strukturę rynku pracy, gwarantując pracownikom większą swobodę podejmowania zróżnicowanej pracy zarobkowej. Jednocześnie, na pracodawcach ciąży obowiązek precyzyjnego konstruowania umów zakazujących działalności konkurencyjnej. W przeciwnym wypadku pracodawcy nie będą mogli skutecznie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy wyłącznie w ramach jednego stosunku pracy.

 

W załączeniu przedstawiamy więcej szczegółowych informacji związanych z implementacją art. 261 k.p. W przypadku pytań, wątpliwości lub potrzeby wsparcia ze strony naszych doradców - zapraszamy do kontaktu.

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich