Projekt ustawy regulującej maksymalną cenę energii dla MŚP
13.10.2022 | PRAWO ENERGETYCZNE
W tym tygodniu Rząd poinformował o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Założenia do projektu nowej ustawy przewidują zapewnienie pomocy mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, w związku ze znacznym wzrostem cen energii elektrycznej. Resort przewiduje również wsparcie dla samorządów, szpitali szkół, domów pomocy społecznej i innych podmiotów użyteczności publicznej. Ponadto zwiększona zostanie pomoc dla gospodarstw domowych.
Najważniejszym z proponowanych przez rząd rozwiązań jest wprowadzenie mechanizmu maksymalnej ceny na energię elektryczną. Założenia do projektu ustawy przewidują zagwarantowanie wymienionej w ustawie grupie odbiorców stałej ceny za obrót energią elektryczną. Chodzi o tzw. cenę maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych). Cena energii elektrycznej miałaby utrzymywać się na zagwarantowanym w ustawie poziomie niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023. Maksymalna cena energii elektrycznej miałaby obowiązywać od 1 grudnia 2022 r. do końca przyszłego roku.
Sprzedawcy energii w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. mają zostać zobowiązani do stosowania w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami cen nie wyższych niż cena maksymalna za zużycie energii elektrycznej. Z założeń wynika, że w przypadku:
- mikro, małych i średnich przedsiębiorców – obowiązek stosowania przez sprzedawców energii cen nie wyższych niż cena maksymalna będzie dotyczył poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.;
- podmiotów użyteczności publicznej – cena, podobnie jak w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii;
- gospodarstw domowych – korzystają oni z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.
Ponadto w komunikacie rządowym przewidziano następujące założenia do projektu ustawy:
- wprowadzenie nowego obciążenia dla firm energetycznych wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię min. z wiatru, promieniowania słonecznego, czy energię geotermalną - w postaci obowiązku uiszczania kwoty wpłaty, będącej nadmiarowym przychodem, zgodnie z przyjętym w ustawie sposobem obliczania Z obciążenia mają być zwolnieni wytwórcy energii używający jednostki wytwórczej o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW;
- wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń S.A.,
- obowiązek publikacji przez Towarową Giełdę Energii S.A. wartości ceny referencyjnej w terminie 5 dni po zakończeniu miesiąca.
Analizując rządowe propozycje założeń do projektu ustawy mające na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz mając na uwadze obserwowany od dłuższego czasu wzrost cen energii elektrycznej, można stwierdzić, że uregulowanie cen energii stanowi krok w dobra stronę. Ustawa będzie miała także na celu ograniczenie nadmiarowego przychodu wytwórców energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw obrotu.
Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2022 r.
Kontakt
Elżbieta Nowak – radca prawny / e.nowak@axelo.pl
Katarzyna Matyja – adwokat / k.matyja@axelo.pl