× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Zmiana stanowiska NSA w sprawie PIT od przychodów oddelegowanych pracowników

06.03.2024 | PODATKI

Do sierpnia 2023 r. obowiązywała niekorzystna dla pracowników linia orzecznicza, zgodnie z którą bezpłatne udostępnienie kwater pracownikom oddelegowanym do wykonywania zadań w innym miejscu kraju lub za granicą jest dla nich przychodem. Stanowisko NSA w tym zakresie uległo jednak zmianie.

 

Przełomowe okazały się wyroki: sygn. akt II FSK 270/21, II FSK 243/21, II FSK 1246/21 oraz kolejne, wydawane początkiem 2024 r.: sygn. akt II FSK 434/21, II FSK 1332/21, II FSK 609/21. Sąd uznał, iż opłacanie pracownikom transportu, żywienia i zakwaterowania w miejscu oddelegowania nie wchodzi w skład ich wynagrodzenia. W każdym z wyroków sąd powoływał się na zapisy unijnych dyrektyw dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Najnowsze orzeczenia sugerują, iż można oficjalnie artykułować o zmienionej wykładni NSA.

 

Dotychczas pracodawcy pobierali zaliczki na PIT od przychodu pracownika za bezpłatne zakwaterowanie i odprowadzali je do urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów potwierdziło, iż podatnik (pracownik) może skorygować zeznanie podatkowe zgodnie z art. 81 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - ordynacja podatkowa. Pracodawca występujący w roli płatnika nie jest do tego uprawniony, gdyż ciężar podatku ponosił pracownik. Na gruncie nowo powstałej linii orzeczniczej pracownicy mogą więc samodzielnie wnioskować o stwierdzenie nadpłaty i korygować zeznania za lata, w których pracodawca doliczył koszty noclegu do ich przychodu.

 

Warto podkreślić, że jeśli podatnik dokona korekty zeznania rocznego po wyznaczonym przez ustawę terminie i w rezultacie powstanie nadpłata lub zwiększy się jej kwota w porównaniu do pierwotnego zeznania, to wraz z korektą podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie owej nadpłaty podatku zgodnie z dyspozycją art. 75 §1 Ordynacji podatkowej. Korekta może dotyczyć okresu, który sięga do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli pięciu lat wstecz. To oznacza, że pracownicy, którzy opłacili PIT od bezpłatnie udostępnionych im kwater, mogą skorygować swoje zeznania podatkowe i żądać stwierdzenia nadpłaty za lata od 2018 do 2023.

 

Okazuje się jednak, iż mimo wielu optymistycznych przesłanek możliwość zastosowania przez zainteresowane podmioty nowej linii orzeczniczej może być znacznie utrudnione. Odmiennie należy postąpić bowiem w przypadku, kiedy u pracodawcy (płatnika) była kontrola podatkowa, inaczej - gdy postępowanie zakończyło się decyzją wymiarową, czy w sytuacji, kiedy pracodawcy otrzymali uprzednio indywidualną interpretację podatkową. Kluczowe jest wiec przeanalizowanie konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika czy płatnika.

 

W przypadku wątpliwości w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.