× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Zakup maszyn wykorzystywanych w procesie magazynowania towarów przez podatników - producentów może uprawniać do skorzystania z ulgi na robotyzację

18.08.2023 | PODATKI

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyniku skargi złożonej przez prawników AXELO Prawo i Podatki, wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2023 r. wydanym do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 614/23, uchylił indywidualną interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której odmówiono podatnikowi skorzystania z ulgi na robotyzację.

 

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny dotyczył możliwości rozliczenia w ramach ulgi wydatku poniesionego na zakup automatycznych pojazdów wózkowych, które miały być wykorzystywane przez podatnika w obrębie obiektu przeznaczonego do magazynowania wyrobów gotowych.

 

Dyrektor KIS w zaskarżonej interpretacji wskazywał, że w jego ocenie zakupione maszyny co prawda spełniają większość kryteriów uznania ich za robota przemysłowego, ale z uwagi na sposób ich wykorzystania (w centrum magazynowo-logistycznym) nie spełniają kryterium posiadania właściwości manipulacyjnych bądź lokomocyjnych dla zastosowań przemysłowych.

 

Zdaniem organu roboty wykorzystywane w celach magazynowych oraz przemieszczania towarów w magazynach przemysłowych (na potrzeby składowania i dystrybucji wyprodukowanych towarów) oraz w magazynach, hurtowniach i centrach dystrybucyjnych (odrębnych od zakładów przemysłowych) nie będą spełniały definicji robota przemysłowego określonej w art. 38eb ust. 3 u.o.d.p, ponieważ nie będą wykorzystywane „dla zastosowań przemysłowych” (tj. w produkcji różnego rodzaju towarów i wyrobów), a tym samym nie będą mogły skorzystać z ulgi na robotyzację. Podobny pogląd zaprezentowany został także w innych interpretacjach organu – w tym o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.363.2022.2.SG, w której organ stanął na stanowisku, iż z ulgi korzystać mogą wyłącznie ci podatnicy, którzy wykorzystują roboty w produkcji bezpośredniej, a nie na etapie odbioru, kontroli jakości i układania wytworzonych towarów.

 

Z uwagi na fakt, iż utrwalający się w interpretacjach pogląd prowadził do istotnego zawężenia prawa podatników do skorzystania z ulgi na robotyzację, stanowisko to zostało przez klienta AXELO Prawo i Podatki zostało zaskarżone. W skardze przedstawiona została argumentacja wskazująca na konieczność szerszego rozumienia pojęcia „zastosowania przemysłowego”, w szczególności w odniesieniu do podatników, którzy w ramach procesu produkcyjnego magazynują, przechowują i przemieszczają towary własnej produkcji. W ocenie skarżących, etap magazynowania i przechowywania towarów jest bowiem wprawdzie końcowym, ale nadal etapem procesu produkcyjnego, niezbędnym do przygotowania wyrobów do ich dystrybucji.

 

Stanowisko prawników AXELO Prawo i Podatki, zostało w całości podzielone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wskazał, iż nie ma podstaw, by ograniczać prawo podatników prowadzących działalność produkcyjną do skorzystania z ulgi na robotyzację w zakresie urządzeń nabywanych w celu wykorzystania w procesie magazynowania i przechowywania wyprodukowanych wyrobów gotowych. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd podkreślił, że proces produkcyjny obejmuje także etap składowania gotowych produktów i trudno wyobrazić sobie przygotowanie towarów do dystrybucji z jego pominięciem. Jednocześnie, sąd powołał się na brzmienie art. 38 eb ust. 4 pkt 11) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazując, że skoro w ramach urządzeń peryferyjnych ustawodawca wskazuje efektory końcowe do interakcji robota z otoczeniem, służące do przenoszenia i montażu, ładowania i rozładowania, pakowania, gwożdżenia, paletyzacji i depaletyzacji, to tym bardziej same roboty przemysłowe, mogą być wykorzystywane do realizowania powyższych funkcji.

 

Tym samym, sąd uznał, że nie ma podstaw do ograniczenia prawa podatnika do skorzystania ze wspomnianej preferencji w przypadku maszyn wykorzystywanych w ramach centrum, w obrębie którego produkty są przechowywane i przemieszczane. Wydane orzeczenie uznać zatem należy za istotne z perspektywy interesów podatników prowadzących działalność produkcyjną i ponoszących koszty na automatyzację procesów magazynowo – logistycznych.

Autor

Katarzyna Matyja
manager ds. innowacyjnych ulg podatkowych, adwokat