× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Wzrost kontroli podatku u źródła - nowe wyzwania dla podatników

05.04.2024 | PODATKI

W ostatnim czasie kontrole celno-skarbowe w obszarze rozliczeń podatku u źródła (WHT) zyskały na znaczeniu w działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Zwiększenie ich częstotliwości, a jednocześnie ich duża efektywność świadczy o intensyfikacji działań organów podatkowych w tym obszarze.

 

Coraz częstsze kontrole

 

Z informacji udostępnionych przez organy celno-skarbowe wynika, że w 2023 r. przeprowadzono łącznie 202 kontrole dotyczące WHT, przy czym kwota domiaru wynikająca z tych kontroli przewyższyła 650 mln zł. W odniesieniu do wcześniejszych lat, te same organy zrealizowały 86 kontroli, a egzekwowana kwota wyniosła 69 mln zł (źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9476047,podatek-u-zrodla-coraz-wiecej-kontroli-i-domiarow.html).

 

Co więcej, można zauważyć wysoką skuteczność kontroli podatkowych. Przykładowo w 2022 r. wyniosła ona aż 95% (źródło: www.rp.pl/biznes/art39304151-fiskus-coraz-skuteczniejszy-w-kontrolach-podatkowych). Powyższe wynika z zaawansowanej analityki danych prowadzonej przez organy skarbowe oraz specjalizacji samych kontrolujących. Niejednokrotnie skuteczność działań organów jest bowiem rezultatem posiadania przez nie dowodów oraz wstępnych informacji o naruszeniach już w momencie przystąpienia do procesu kontroli.

 

Skomplikowane regulacje

 

Problemem dla podatników okazuje się jednak rosnąca złożoność regulacji oraz trudności w ich interpretacji. Ryzyko, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe rozliczenie się z WHT, nie ogranicza się tylko do finansowych konsekwencji w postaci odsetek i dodatkowych zobowiązań podatkowych, ale może również prowadzić do sporów z organem podatkowym oraz odpowiedzialności karno-skarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia.

 

Należy również wskazać, że w ostatnich latach wprowadzone zostały liczne zmiany odnoszące się do poboru podatku u źródła, przede wszystkim w zakresie obowiązku dochowania należytej staranności przy dokonywaniu wypłat na rzecz zagranicznych podmiotów. Zmiany te dotyczą przede wszystkim należności z tytułu dywidendy, licencji, odsetek oraz usług niematerialnych, a także innych umów, które mogą podlegać podatkowi u źródła.

 

Kontrole celno-skarbowe obejmujące zagadnienie podatku u źródła stanowią więc spore wyzwanie dla podatników, wymagające od nich zarówno głębokiej wiedzy na temat obowiązujących przepisów, jak i należytej staranności w ich stosowaniu. W obliczu złożoności regulacji i dotkliwych konsekwencji potencjalnych błędów, wsparcie specjalistów podatkowych wydaje się niezbędne dla zapewnienia zgodności z prawem i uniknięcia negatywnych skutków kontrolnych.

 

W jaki sposób możemy Państwa wesprzeć?

 

Aby zminimalizować ryzyko związane z nieprawidłowościami w rozliczeniach WHT, zachęcamy Państwa do skorzystania z pomocy naszych ekspertów podatkowych. Doradztwo obejmuje wielopoziomowy zakres działań, w tym analizę transakcji pod kątem możliwości zastosowania niższej stawki WHT, weryfikację dokumentacji rezydencji podatkowej kontrahentów, audyt zachowania należytej staranności przy stosowaniu preferencji w WHT (m.in. dokumentowanie statusu rzeczywistego właściciela należności oraz prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej), czy wsparcie w zakresie stosowania mechanizmu pay & refund.

 

Nasi eksperci służą również pomocą w identyfikacji i minimalizacji ryzyka związanego z transakcjami transgranicznymi oraz w opracowaniu procedur postępowania w zakresie WHT.