× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Wyrok NSA: Powiadomienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego ma być skierowane do pełnomocnika, jeśli dłużnik go ustanowił

01.08.2023 | PODATKI

W dniu 12 lipca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy, korzystny dla Podatników wyrok w sprawie o sygnaturze akt III FSK 1492/22, w którym uznał, że powiadomienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego musi być skierowane do pełnomocnika, jeżeli został ustanowiony.

 

Stan faktyczny sprawy dotyczył podatnika, który miał zaległości wobec organów podatkowych, między innymi z podatku VAT. Organy wszczęły postępowanie egzekucyjne, o czym został powiadomiony dłużnik, natomiast nie wystosowano przedmiotowego powiadomienia do pełnomocnika podatnika.

 

W związku z tym pełnomocnik podatnika wniósł o umorzenie postępowań egzekucyjnych ze względu na przedawnienie zobowiązań podatkowych. Uzasadniał swoje stanowisko tym, iż zobowiązanie podatkowe zostały przedawnione, gdyż w sprawie nie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia, bowiem nie zastosowano skutecznie środka egzekucyjnego, gdyż nie został o nim zawiadomiony pełnomocnik.

 

Organ nie podzielił stanowiska podatnika, twierdząc, że w sprawie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia, gdyż głównym celem zastosowania środków egzekucyjnych jest wyegzekwowanie długu od zobowiązanego, a on sam został powiadomiony o zastosowaniu środka egzekucyjnego. Organ ponadto uznał, że brak zawiadomienia pełnomocnika nie wpływa na bezskuteczność zastosowania środka egzekucyjnego.

 

Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku, który podzielił stanowisko fiskusa. Jednakże pełnomocnik podatnika złożył skargę kasacyjną od wyroku, tym samym rozpoznanie sprawy trafiło przed Naczelny Sąd Administracyjny. NSA w wyroku z dnia 12.07.2023 r. nie zgodził się z fiskusem i wydał korzystny dla podatnika wyrok, twierdząc, że w sprawie nie została spełniona przesłanka przerwania biegu przedawnienia. Zdaniem sądu podatnik nie został skutecznie powiadomiony o zastosowaniu środka egzekucyjnego, gdyż to zawiadomienie powinno zostać doręczone ustanowionemu w sprawie pełnomocnikowi.

 

Sąd zwrócił uwagę na to, że fiskus wiedział o tym, że w sprawie ustanowiony został pełnomocnik, lecz mimo to zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym dostarczył bezpośrednio do podatnika. Ponadto sąd odniósł się do tego, iż przepisy nie pozwalają pozbawiać podatnika prawa do podjęcia decyzji, żeby być reprezentowanym przez pełnomocnika, łącznie ze spornym zawiadomieniem. W związku z tym NSA uznał, że w sprawie nie została spełniona przesłanka przerwania biegu przedawnienia.