WSA w Warszawie: Zwolnienie z opodatkowania dywidendy także dla spółek holdingowych
16.10.2023 | PODATKI
W dniu 14 września 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wydał korzystny dla podatników wyrok o syg. III SA/Wa 1514/23, w którym potwierdził stanowisko podatnika, iż dywidenda jest zwolniona z CIT, w sytuacji, kiedy odbiorcą jest spółka holdingowa.
Dyrektor KIS na nie
Sprawa dotyczyła podatnika, który złożył wniosek o indywidualną interpretacje, w którym wyraził stanowisko, iż w przypadku dokonywania wypłaty dywidendy na rzecz spółki holdingowej w sytuacji, kiedy jej rzeczywistym właścicielem jest wspólnik tej spółki wypłata jest zwolniona z opodatkowania.
Ze stanowiskiem podatnika nie zgodził się w wydanej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, argumentując swoje stanowisko tym, że warunkiem zwolnienia dywidendy z CIT jest to, aby jej odbiorcą był jej rzeczywisty właściciel. Natomiast spółka, która jest faktycznym beneficjentem dywidendy nie posiadała bezpośredniego udziału w kapitale spółki, która wypłaca dywidendę, a zdaniem organu, aby korzystać z ulgi podatkowej, niezbędne jest bezpośrednie posiadanie udziałów (akcji) w spółce, która dokonuje wypłaty, oraz spełnienie pozostałych udziałów (akcji) w spółce, która dokonuje wypłaty oraz spełnienie pozostałych określonych warunków.
Czym są spółki holdingowe?
Holding jest specyficzną formą organizacji gospodarczej, polegającą ma związku minimum dwóch podmiotów, który ma na celu maksymalizacje ich zysków. Pomimo ścisłej zależności o charakterze kapitałowo-własnościowym pomiędzy spółkami, każda z nich zachowuje odrębną osobowość prawną.
Zadaniami spółek holdingowych jest zarządzanie aktywami oraz wykonywanie praw korporacyjnych w stosunku do spółek zależnych. Podmioty te nie prowadzą działalności operacyjnej a także nie zatrudniają pracowników, nie posiadają aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności a otrzymane dywidendy nie są rzeczywistymi właścicielami otrzymywanych należności.
Podstawy zwolnienia z CIT
Zgodnie z zasadą zyski wypłacane przez polskie spółki podlegają opodatkowaniu w Polsce według stawki 19 procent. Spółka dokonująca wypłaty obowiązana jest do pobrania podatku oraz przekazania wpłaty do właściwego urzędu skarbowego.
Ustawa przewiduje zwolnienie z podatku, jeżeli odbiorcą wypłaty jest spółka z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz jeżeli spełnione są następujące wymogi:
- Spółka otrzymująca dywidendę musi posiadać nieprzerwanie przez dwa lata co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej tę dywidendę,
- Spółka otrzymująca dywidendę nie może korzystać ze zwolnienia całości dochodów w kraju swojej rezydencji,
- Osoba, która otrzymuje dywidendę, powinna być jej rzeczywistym właścicielem, czyli osobą, która korzysta z niej na własny użytek oraz nie pełni roli pośrednika, depozytariusza ani innego podmiotu zobowiązanego do przekazywania środków innej osobie.
WSA zwolnienie przysługuje także dla spółek holdingowych
W wyniku złożenia skargi na indywidualną interpretacje, sprawa trafiła przed WSA. Sąd podzielił stanowisko podatnika, uchylając wydaną w tej sprawie interpretacje. WSA orzekł, że wypłata dywidendy na rzecz spółki holdingowej w sytuacji, gdy rzeczywistym właścicielem jest wspólnik tej spółki, jest zwolniona z opodatkowania w Polsce, jeżeli zachowane są inne przewidziane w ustawie warunki.
Ponadto sąd zwrócił uwagę, że celem wprowadzenia zwolnień dywidendowych w ustawie o CIT było wprowadzenie do przepisów krajowych unijnej dyrektywy 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych. Natomiast dyrektywa ta przewiduje, że dywidendy i inne zyski, które są wypłacane przez spółki zależne na rzecz spółek dominujących są zwolnione podatku.