WSA w Łodzi: Podatnicy jednak mogą amortyzować nieruchomości mieszkalne
12.07.2023 | PODATKI
W dniu 27 czerwca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał przełomowy dla podatników wyrok (sygn. akt I SA/Łd 258/23). Orzekł, iż podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, od nieruchomości mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych do 31 grudnia 2021 r. do momentu ich pełnej amortyzacji, czyli też po 2022 r. oraz uznał, iż zakaz amortyzacji mieszkań i domów jest niezgodny z konstytucja i zasadą ochrony praw nabytych.
Stan faktyczny sprawy dotyczył podatnika, który wystąpił do dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację, w którym wyraził stanowisko, iż art. 22c pkt. 2 ustawy o PIT/ art. 16c pkt. 2a ustawy o CIT jest niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku.
Zakaz amortyzacji
Wraz z wprowadzeniem w ubiegłym roku przepisów tzw. Polskiego Ładu wprowadzono regulacje, które ustanowiły zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych oraz praw o charakterze mieszkalnym (art. 22c pkt. 2 ustawy o PIT/art.16c pkt.2a ustawy o CIT). W związku z tym z dniem 1 stycznia 2023 r. amortyzacja mieszkań została zabroniona przez ustawę.
Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację uważał, że nowe przepisy są niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku, zawartą w art. 2 konstytucji. Co więcej, wskazał, iż ustawodawca nie powinien w trakcie trwania amortyzacji zmieniać zasad i wykluczyć z obiektów podlegających amortyzacji składnika majątku, którego amortyzację rozpoczęto, ale przed wprowadzonymi zmianami nie zakończono. W związku z tym uznał, iż może dokończyć amortyzację.
Dyrektor KIS na nie
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika, podkreślając, iż nie ma on prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać te odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów do momentu pełnego zamortyzowania tych środków trwałych, gdyż nie pozwala na to aktualne brzmienie art. 16c pkt 2a ustawy o CIT. Co więcej - fiskus zwrócił uwagę, iż kontrola przepisów oraz ich eliminacja w przypadku braku zgodności, to zadanie Trybunału Konstytucyjnego.
WSA po stronie podatnika
W wyniku skargi na interpretację organu sprawa trafiła przed WSA w Łodzi. 27 czerwca sąd wydał wyrok, w którym uchylił interpretację dyrektora KIS uznając ją za oczywiście niezgodną z konstytucyjną zasadą ochroną praw nabytych i interesów w toku.
Orzekł, iż podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych do 31 grudnia 2021 r., do momentu ich pełnej amortyzacji, czyli też po 2022 r.
Co więcej, Sąd uznał, iż Trybunał Konstytucyjny utracił zdolność do orzekania i w związku z tym za bardziej uzasadnione niż zwrócenie się z pytaniem do TK uznał dokonanie ,,rozproszonej kontroli konstytucyjnej”.
Dotychczas stanowisko sądów w tym zakresie było odmienne np. wyrok WSA w Olsztynie (I SA/Ol 325/22), wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 488/22).