× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Podatek VAT w gastronomii nadal budzi wątpliwości

27.02.2024 | PODATKI

W ostatnim czasie kwestia podatku VAT w gastronomii powróciła na wokandę. Sprawa dotyczy stawki VAT dla gotowych dań i napojów, która od lat jest źródłem sporów i niejasności. Rozbieżności w tym zakresie mają swój początek w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r., w której wskazał, że do ceny netto gotowych posiłków należy doliczyć 8 proc. VAT. Argumentował, że jest to usługa gastronomiczna, a nie sprzedaż "gotowych posiłków i dań". Mimo to część przedsiębiorców nadal płaciła 5 proc. VAT, powołując się na wcześniejsze korzystne interpretacje indywidualne.

 

Sprawą zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE, który w kwietniu 2021 r. orzekł, że decydującym czynnikiem jest wybór klienta. Jeśli korzysta on z infrastruktury lokalu, mamy do czynienia z usługą gastronomiczną i 8-procentową stawką VAT. Natomiast przy braku dodatkowych usług wspomagających właściwa jest 5-procentowa stawka.

 

W niniejszym zakresie pojawiają się jednak kolejne wątpliwości, tj. jaką stawkę VAT należy zastosować w okresie między wydaniem interpretacji ogólnej przez Ministra Finansów a wejściem w życie nowej matrycy stawek VAT (30 czerwca 2020 r.)

 

Wątpliwości w tym zakresie nabrał NSA w sprawie przedsiębiorcy, który po wyroku TSUE zdecydował się na skorygowanie swojego rozliczenia VAT za okres od 1 września 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. Krótko po złożonej przez przedsiębiorcę korekcie i otrzymaniu zwrotu naczelnik urzędu skarbowego uznał niniejszy zwrot za nienależny. Na takim samym stanowisku stanął Dyrektor Izby Administracji Skarbowej. Przedsiębiorca zaskarżył niniejszą decyzję, a WSA w Poznaniu przyznał mu rację opierając się na wcześniejszych orzeczeniach, które mówiły, że w przypadku "drive in" i "walk through" (czyli sytuacji, gdy klient nie korzysta z infrastruktury lokalu) stawka VAT powinna wynosić 5 proc.

 

NSA po zapoznaniu się ze sprawą będącą przedmiotem skargi kasacyjnej uznał jednak, że konieczne jest wydanie uchwały, stąd też skierował pytanie do poszerzonego składu NSA a sprawę zawiesił. Ewentualna uchwała NSA wpłynie na ujednolicenie stawek VAT w podobnych przypadkach, ostatecznie rzucając światło na kwestię, która od lat była źródłem sporów i niejasności.