× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Planowane zmiany MF – rozszerzenie obowiązków w zakresie strategii podatkowych

21.06.2023 | PODATKI

W poniedziałek, 19 maja br., wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie planowanych zmian przepisów dotyczących podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej.

 

Przypominając, obowiązek przygotowania informacji o realizowanej strategii podatkowej obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. (podatnicy zobowiązani byli przygotować informację po raz pierwszy za 2020 r.). Zgodnie z art. 27 c ustawy o CIT, niniejszy obowiązek dotyczy podatników, o których mowa w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, a więc podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.

 

Niniejszy obowiązek sprowadzał się do tej pory do sporządzenia informacji. Zdaniem Ministerstwa Finansów niniejsze regulacje nie spełniają funkcji, którym w założeniu miały służyć, a więc głównie ocenie transparentności podatkowej największych podmiotów. W uznaniu Ministerstwa Finansów wynika to z nadużywania przez podatników powoływania się na argument, iż szerszy zakres informacji stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Niemniej jednak wynika to z nieprecyzyjnych przepisów w tym zakresie, które zostawiają podatnikowi możliwość wyboru czy dane informacje ujawniać czy nie.

 

Co więc planuje Ministerstwo Finansów?

Podatnicy, poza sporządzeniem informacji o realizowanej strategii podatkowej, mieliby dodatkowe obowiązki w tym zakresie tj. sporządzenie sprawozdania z realizacji strategii oraz poddawanie dokumentu niezależnemu audytowi przez wyspecjalizowane jednostki. Niniejsze rozwiązania służyć mają organowi do oceny transparentności firmy, od czego uzależnione byłoby przyznawanie preferencji podatkowych.

 

Zmiany w tym zakresie miałyby co do zasady obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Należy jednak wskazać, że z perspektywy podatników, wskazane rozwiązania będą dla nich dość dużym i kosztownym obciążeniem.

 

W ramach dyskusji podjętej w trakcie konsultacji zwrócono jednak reprezentantom Ministerstwa Finansów uwagę na fakt, iż już teraz organy mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji dotyczących podatników. Stąd też zdaniem ekspertów podatkowych rozwiązanie to będzie związane z nowymi licznymi obowiązkami, a nie przyniesie realnych korzyści podatnikom.

 

Spotkanie, zorganizowane w celu omówienia zmian, było pierwszą konsultacją w tym zakresie. Kolejne planowane jest we wrześniu br., a do końca lipca możliwe jest przesyłanie uwag do planowanych zmian. W niniejszych spotkaniach może wziąć udział każda osoba zainteresowana, zarówno stacjonarnie jak i w formie zdalnej.