× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Odwieszenie terminów na raportowanie schematów podatkowych MDR

18.05.2023 | PODATKI

Z dniem 31 marca 2020 r., mocą tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0 (ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19), zawieszeniu uległy terminy na raportowanie tzw. „krajowych” (innych niż transgraniczne) schematów podatkowych. Jako termin końcowy zawieszenia wskazano upływ 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii.

 

Tym sposobem zawieszenie raportowania schematów krajowych zostało uzależnione od uchylenia stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego wprowadzonego początkowo bezterminowo, „do odwołania”.

 

W dniu 2 maja br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia znoszącego stan zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca.

 

Oznacza to, że jeżeli rozporządzenie wejdzie w życie, zasadniczo od sierpnia 2023 r. biec zaczną terminy na zaraportowanie schematów krajowych, przy czym termin ten wynosi 30 dni od następnego dnia po udostępnieniu schematu podatkowego, 30 dni od następnego dnia po przygotowaniu schematu do wdrożenia bądź od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu – w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

 

W związku z tym, że zawieszenie terminów MDR obowiązywało przez ponad 3 lata, odwieszenie terminów na raportowanie może oznaczać, że podatnicy będą mieli stosunkowo mało czasu na właściwe zidentyfikowanie i wypełnienie obowiązków MDR dotyczących tak długiego okresu zawieszenia.

 

Ważne jest, aby nie zwlekać z przeglądem i odpowiednim przygotowaniem się do złożenia informacji w wyznaczonych przez ustawodawcę terminach. Pomimo zawieszenia, raportowanie schematów krajowych było i jest możliwe na bieżąco, co jest działaniem rekomendowanym, dzięki któremu można uniknąć kumulacji obowiązków sprawozdawczych na okres po odwieszeniu.

 

Co należy zrobić po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego?

W pierwszej kolejności ustalić, czy podatnik przeprowadził audyt w zakresie weryfikacji schematów podatkowych. Jeżeli audyt został przeprowadzony, należy ustalić zakres czasowy, jaki on obejmował oraz czy i jakie składane były do Szefa KAS informacje MDR. Jeżeli audytu nie było lub obejmował on jedynie określony zakres czasowy, należy przeprowadzić audyt MDR w pozostałym zakresie czasowym, począwszy od 26 czerwca 2018 r. celem ustalenia, które ze zidentyfikowanych schematów podatkowych podlegają raportowaniu oraz, co oczywiste, należy dopełnić obowiązków sprawozdawczych. W razie zidentyfikowania upływu terminu do zaraportowania danego schematu, należy jednocześnie złożyć tzw. czynny żal.

 

Konsekwencje niedopełnienia obowiązków

Niedopełnienie obowiązków w zakresie raportowania MDR albo niedotrzymanie stosownych terminów może się wiązać ze znaczącymi karami finansowymi, które mogą wynieść maksymalnie około 33 503 000 PLN (a od 1 lipca 2023 r. - 34 560 000 PLN) nakładanymi na osoby fizyczne oraz dodatkowymi sankcjami dla podmiotów. W przypadku skazania za przestępstwo skarbowe w związku z niedopełnieniem obowiązków raportowych sąd może również orzec o zakazie prowadzenia określonej działalności.

 

Co ważne

  • Zdecydowana większość schematów identyfikowanych w Polsce to schematy podatkowe krajowe,
  • Schematem podatkowym może być „zwyczajna” czynność faktyczna lub prawna, zgodna z ustawą, np. skorzystanie z ulgi podatkowej, wypłata dywidendy na rzecz zagranicznego kontrahenta lub przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie,
  • Schematy transgraniczne raportować należy od 1 stycznia 2021 r. na bieżąco.