× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Obowiązkowe e-Fakturowanie - jak skutecznie przygotować się do niego?

08.04.2024 | PODATKI

Szanowni Państwo,

 

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Zgodnie z tym projektem, obowiązek e-fakturowania zostanie zaimplementowany jednocześnie dla wszystkich podatników, zarówno czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Projekt nie zawiera jednak konkretnych dat wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Te informacje mają zostać uzupełnione na przełomie kwietnia i maja, przy czym KSeF nie wejdzie w życie w 2024 r.

 

Mimo opóźnienia w wdrożeniu KSeF, podatnicy powinni już teraz rozpocząć przygotowania do nowych przepisów. Wprowadzenie e-fakturowania wymaga świadomego dostosowania procedur i procesów operacyjnych w przedsiębiorstwach.

 

Projekt zakłada wprowadzenie szeregu zmian dotyczących e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), w tym:

 

Obowiązkowe e-fakturowanie dla wszystkich podatników – bez względu na to, czy są oni czynnymi, czy zwolnionymi z VAT podatnikami.

 

Odroczenie wdrożenia pewnych rozwiązań, takich jak:

 

  • Odroczenie wymogu podawania numeru KSeF przy płatnościach za e-faktury, także przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.
  • Zachowanie odroczenia w przypadku faktur wydawanych z kas rejestrujących.
  • Utrzymanie odroczenia w odniesieniu do sankcji za nieprzestrzeganie przepisów KSeF.

 

  1. Możliwość korzystania z trybu offline w okresie przejściowym, dostępna dla wszystkich podatników.
  2. Regulacja kwestii faktur konsumenckich przez wprowadzenie możliwości ich wystawiania w KSeF i określenie zasad samoidentyfikacji nabywcy dla celów e-faktury.
  3. Zbalansowanie obowiązków w KSeF między wystawcą a nabywcą, m.in. poprzez dostosowanie wymogów dotyczących faktur jako dowodu wydatków do warunków KSeF w zakresie podatków dochodowych.
  4. Wprowadzenie załącznika do e-faktury dla standardowych transakcji, rozszerzając zakres jednostek miar i cen za dostarczane towary lub usługi.
  5. Możliwość generowania i pobierania certyfikatów przed wprowadzeniem obowiązkowego e-fakturowania, niezbędnych do wystawiania faktur w trybie offline lub w przypadku awarii systemu.
  6. Wsparcie dla podatników „cyfrowo wykluczonych” w okresie przejściowym, umożliwiające wystawianie faktur w dotychczasowej formie, jeśli skala i wartość ich faktur są niewielkie.

 

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że planuje organizację praktycznych szkoleń z obsługi oprogramowania do wystawiania e-faktur, co stanowi doskonałą okazję do zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności.

 

Nie ulega wątpliwości, że obecnie priorytetem dla organizacji pozostaje wdrożenie działań przygotowawczych, dotyczących zarządzania funkcją podatkową. Dotyczy to nie tylko działów zamówień i sprzedaży, ale również księgowości oraz kontrolingu finansowego. Proaktywne działania umożliwią sprawną adaptację do zmian, zapewniając ciągłość operacyjną i efektywność procesów.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją opracowaną przez naszych ekspertów. Zapraszamy również do kontaktu – Marzena Kidacka oraz Radosław Bulejak udzielą dodatkowych informacji, a także wesprą w zakresie przygotowania do obowiązkowego e-Fakturowania w KSeF.