× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

NSA: Otrzymane przez podatnika dotacje wpływają na preferencyjną 9% stawkę CIT

02.08.2023 | PODATKI

W listopadzie 2019 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie wpływu otrzymania dotacji na możliwość uznania wnioskodawcy za małego podatnika oraz możliwości stosowania 9% stawki podatkowej.

 

Aby podatnik mógł rozliczać się preferencyjną stawką 9 procent CIT, musi spełnić dwa warunki:

  • posiadać statut małego podatnika w rozumieniu art. 4a pkt. 10 ustawy o CIT, tj. wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie może przekroczyć kwoty 2 000 000 euro (w roku 2019 limit ten wynosił 1 200 000 euro)
  • nie przekraczać określonego w art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy o CIT limitu przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - obecnie limit ten wynosi 2 000 000 euro (w roku 2019 wynosił 1 200 000 euro)

 

Wpływ dotacji na status „małego podatnika”

Sprawa dotyczyła spółki będącej małym podatnikiem, uzyskującej przychody z działalności dotyczącej prowadzenia sal zabaw, najmu tych sal na godziny, a także prowadzenia przedszkola, szkoły i żłobka. Spółka otrzymuje dotacje, w tym oświatową dostosowaną do liczby dzieci w przedszkolu, aby pokryć wydatki związane z funkcjonowaniem placówki. Spółka otrzymuje także dotację z gminy na książki dla dzieci. Dodatkowo w 2019 roku spółka otrzymała dotację celową od wojewody na zakup środka trwałego.

 

Spółka przyjęła, że dotacje, których jest beneficjentem, nie wpływają na limit warunkujący o statusie małego podatnika zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, gdyż w tym artykule mowa jest o przychodach ze sprzedaży, a otrzymane przez spółkę dotacje udzielane są zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Spółka przyjęła również, że wskazane dotacje nie stanowią przychodu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

 

Ostateczne rozstrzygnięcie

Organ uznał za prawidłowe stanowisko spółki tylko w części. Wskazał, że dotacje, jakie wnioskodawca uzyskał w 2019 r. nie stanowią przychodów ze sprzedaży w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o CIT, a tym samym nie mają wpływu na status spółki jako małego podatnika. Zaznaczył jednak, iż dotacje te należy uwzględnić przy ustalaniu granicy przychodów, przy osiągnięciu którego dochody mogą być opodatkowane preferencyjną 9% stawką podatkową. Pojęcie „przychód” z art. 19 ust 1 pkt 2 ww. ustawy należy zdefiniować jako każdy przychód również ten, którego uzyskanie skutkuje osiągnięciem dochodu korzystającego ze zwolnienia z opodatkowania, nie ograniczając go tylko do przychodu ze sprzedaży. Organ uznał zatem za błędne utożsamianie "limitu przychodu małego podatnika" z limitem przychodów, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawie o CIT.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że skarga na interpretację złożona przez spółkę nie zasługuje na uwzględnienie. Sprawa trafiła ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną, potwierdzając tym samym stanowisko fiskusa. NSA orzekł, iż w limicie bieżących przychodów, który uprawnia do stosowana preferencyjnej stawki CIT, należy uwzględnić również otrzymane dotacje, a przy jego wyliczaniu nie są brane pod uwagę tylko zyski kapitałowe.