× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Nadchodzą unijne zmiany w podatku u źródła

27.05.2024 | PODATKI

Projekt unijnej dyrektywy FASTER, mający na celu zreformowanie zasad zwrotu nadpłaconego podatku u źródła, wkracza w kluczową fazę. Teraz czeka go proces konsultacji z Parlamentem Europejskim. Po zakończeniu tej fazy oraz kontroli prawno-językowej, dokument zostanie oficjalnie przyjęty przez Radę ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej.

 

Dyrektywa FASTER ma wprowadzić unijny certyfikat rezydencji, co ma przyczynić się do uproszczenia i przyspieszenia procedury zwrotu podatków. Dyrektywa ma zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, a państwa członkowskie muszą wdrożyć jej przepisy najpóźniej do końca 2028 roku, jednak przepisy zaczną obowiązywać od początku 2030 roku, co daje czas na przygotowanie odpowiednich systemów i procedur.

 

Dwie kluczowe procedury

Nowa dyrektywa zawiera dwie procedury: procedurę ulgi u źródła oraz procedurę szybkiego zwrotu. Pierwsza polega na tym, że krajowy podmiot wypłacający dywidendy lub odsetki za granicę może zastosować obniżoną stawkę podatkową. Ta stawka jest ustalona w ramach międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W praktyce, stawka ta jest zwykle znacznie niższa niż standardowa stawka podatkowa obowiązująca w kraju. Z kolei druga z procedur umożliwia szybki zwrot nadpłaconego podatku. Choć płatnik stosuje wyższą, krajową stawkę podatkową przy wypłacie za granicę, nadpłacone środki będą zwracane w znacznie krótszym czasie niż obecnie. Zgodnie z projektem dyrektywy, zwrot nadpłaconego podatku miałby miejsce w ciągu 60 dni od zakończenia miesiąca, w którym dokonano płatności. Wcześniejsza wersja procedury zakładała 50 dni. Mimo szybszego procesu zwrotu wciąż możliwe będzie stosowanie dotychczasowych, bardziej formalnych procedur zwrotu, zwłaszcza w sytuacjach budzących wątpliwości u organów podatkowych.

 

Rola certyfikowanych pośredników

Projekt dyrektywy przewiduje stworzenie krajowych rejestrów certyfikowanych pośredników finansowych, które będą odgrywać kluczową rolę w procesie stosowania nowych procedur. Certyfikowani pośrednicy będą odpowiedzialni m.in. za prawidłowe raportowanie i przekazywanie informacji organom podatkowym, które umożliwią weryfikację tożsamości ostatecznego inwestora oraz jego prawa do korzystania z ulg podatku u źródła. Podkreślamy, że w przypadku naruszenia przepisów dyrektywy FASTER, państwa członkowskie będą uprawnione do nałożenia sankcji na podmioty, które nie przestrzegają ustalonych zasad.

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny