× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Nadal trwa spór co do prawa odliczenia wynagrodzeń za urlop w ramach ulgi B+R i ulgi na innowacyjnych pracowników

15.09.2023 | PODATKI

Ulga na badania i rozwój oraz będąca jej rozszerzeniem ulga na innowacyjnych pracowników w ostatnich latach zyskują na popularności wśród podatników inwestujących w nowatorskie rozwiązania.

 

Ulga B+R w sensie ekonomicznym pozwala na ponowne odliczenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zaś ulga na innowacyjnych pracowników umożliwia pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy pobranych od dochodów z tytułu stosunku pracy przedsiębiorcom, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę, lub których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwala na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność B+R.

 

Kluczowym kosztem, którego odliczenie przysługuje w ramach obu ulg jest koszt wynagrodzenia pracowników. W tym zakresie nie ustaje jednak spór pomiędzy fiskusem a sądami administracyjnymi co do tego, czy wynagrodzenie za okres, kiedy pracownik przebywał na urlopie lub chorował, może być uwzględniane w kalkulacji korzyści z tytułu poszczególnych preferencji podatkowych, czy też nie.

 

Na gruncie ulgi na badania i rozwój wielokrotnie Wojewódzkie Sądy Administracyjne wskazywały, że wynagrodzenie za okres urlopu pracownika zajmującego się działalnością badawczo-rozwojową powinno być brane pod uwagę przy odliczeniu w ramach ulgi B+R. Mimo tego jedna, fiskus w dalszym ciągu wydaje interpretacje, w których ogranicza prawo podatników do odliczenia tego kosztu w ramach ulgi na badania i rozwój.

 

Podobnie, negatywne stanowisko organy podatkowe zajmują także odnośnie do podmiotów korzystających z nowej ulgi na innowacyjnych pracowników.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 21 sierpnia 2023 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.324.2023.2.MR1), wskazał, że czasem pracy jest okres, kiedy pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę. Oznacza to, że nie może być to czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W konsekwencji urlop, zwolnienie lekarskie, a także okres innej usprawiedliwionej nieobecności stanowią czas, w którym pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy (w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy) i nie wykonuje pracy. Tym samym, organ uznał, że wynagrodzenie pracownika za ten czas, nie podlega uwzględnieniu w ramach kalkulacji kosztów podlegających odliczeniu w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników.

 

Niedługo później jednak, w dniu 30 sierpnia 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie o sygn. akt II FSK 263/21, uznał w sprawie dotyczącej ulgi na badania i rozwój, że choć okres urlopu i zwolnienia chorobowego nie są czasem wykonywania pracy, to jednak są czasem zatrudnienia pracownika, za który przysługują mu należności wynikające z umowy o pracę, i w którym na pracodawcy ciążą obowiązki związane z wypłatą wynagrodzenia czy odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne. NSA uznał zatem, odmiennie niż przyjął fiskus, że do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R można zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za czas urlopu i choroby. NSA oddalił tym samym skargę kasacyjną Dyrektora KIS na korzystne dla podatnika rozstrzygnięcie WSA w Gliwicach.

 

Powyższe powoduje, że podatnicy, by móc stosować poszczególne ulgi w ich pełnym zakresie, zmuszeni są do każdorazowego kwestionowania stanowiska fiskusa i dochodzenia swoich praw przed sądami administracyjnymi. Można zatem spodziewać się, że spory na tym tle w przyszłości będą kontynuowane, do czasu, aż ulegnie zmianie linia interpretacyjna fiskusa.

 

Uwzględniając jednak wymierne korzyści płynące ze stosowania poszczególnych ulg podatkowych zachęcamy do bliższego zapoznania się z kryteriami umożliwiającymi skorzystanie z nich. Nasi eksperci pomogą Państwu w weryfikacji istniejących w Państwa przedsiębiorstwie płaszczyzn do skorzystania z preferencji oraz do przeprowadzenia kalkulacji korzyści.

Autor

Katarzyna Matyja
manager ds. innowacyjnych ulg podatkowych, adwokat