Możliwość wstecznego zastosowania 50% pracowniczych kosztów uzyskania przychodu przez twórców
29.02.2024 | PODATKI
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 12 lutego 2024 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.869.2023.2.IR, potwierdził możliwość wstecznego rozliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów przez pracownika przenoszącego na pracodawcę prawa autorskie także w przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich nie wynika z umowy o pracę, ale np. z oświadczenia otrzymanego od pracodawcy.
Jest to zmiana dotychczasowego stanowiska, zgodnie z którym brak wyodrębnienia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich w umowie o pracę nie pozwalał na stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu.
Rozliczenie wsteczne kosztów możliwe jest poprzez korektę przez pracownika swoich deklaracji podatkowych tak długo, jak nie doszło do przedawnienia wynikającego z nich zobowiązania podatkowego (5 lat od końca roku, w którym upływał termin zapłaty podatku); nie jest wymagana korekta PIT-11 przez pracodawcę.
Należy mieć jednak na uwadze, że wnioski wynikające z ww. interpretacji mogą nie mieć zastosowania do programistów z uwagi na szczególne zasady przenoszenia praw autorskich do programów komputerowych. Zgodnie z art. 74 ust. 3 prawa autorskiego, prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej. Na podstawie tej normy pracodawca programisty nabywa autorskie prawa majątkowe w całości już z chwilą ich powstania. Jest to pierwotne nabycie praw autorskich przez pracodawcę - zatem twórca programu komputerowego nie korzysta z praw autorskich ani nie rozporządza tymi prawami, jeśli strony nie postanowią inaczej w umowie o pracę (tak też interpretacja ogólna Ministra Finansów z 15 września 2020 r., DD3.8201.1.2018). W takim przypadku, jeśli umowa o pracę nie zawiera stosownych postanowień, późniejsze oświadczenie określające wysokość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich może nie być wystarczające.
Z uwagi na jednostkowy charakter omawianej interpretacji, zainteresowani pracownicy powinni rozważyć wystąpienie z własnym wnioskiem o interpretację indywidualną.