× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

MF szykuje projekt wdrażający globalny podatek minimalny

08.03.2024 | PODATKI

Ministerstwo Finansów obecnie opracowuje projekt ustawy dotyczącej opodatkowania jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, który ma zostać przyjęty w II kwartale 2024 roku. Ma on na celu rozwiązanie problemów związanych z opodatkowaniem międzynarodowym poprzez wprowadzenie tzw. globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE). Rozwiązania znajdą zastosowanie do grup kapitałowych o skonsolidowanych przychodach powyżej 750 mln EUR.

 

Oznacza to, że największe międzynarodowe przedsiębiorstwa będą poddawane corocznej weryfikacji, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania wynoszącego 15 proc. Jeśli efektywny poziom opodatkowania dochodu dla danej grupy międzynarodowej w określonej jurysdykcji będzie niższy niż 15 proc., na taką grupę zostanie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy (ang. top-up tax).

 

Wprowadzany projektem system globalnego podatku minimalnego opierać się będzie na trzech rodzajach podatku wyrównawczego:

 

a) Globalnym podatku wyrównawczym (IIR) - nakłada on obowiązek zapłacenia odpowiedniego podatku wyrównawczego na jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie. Powinna ona opłacić podatek wyrównawczy od swoich nisko opodatkowanych jednostek zależnych w innych jurysdykcjach od jurysdykcji jej siedziby;

b) Krajowym podatku wyrównawczym (QDMTT) - działa on na podobnych zasadach co IIR, z tym że prawo do poboru podatku wyrównawczego pozostaje w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy. Zazwyczaj podatek ten będzie płacony w jurysdykcji, gdzie generowany jest nisko opodatkowany dochód;

c) Podatku od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR) - nakłada on obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego od jednostki dominującej na jednostki z grupy znajdujące się w danej jurysdykcji, jeśli jednostka dominująca działa w innej jurysdykcji, gdzie nie obowiązuje IIR.

 

Projekt uwzględnia przepisy dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r. Ma ona na celu wdrożenie w Unii Europejskiej globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, znanych jako zasady GloBE, będące główną częścią filaru II OECD. W oparciu o te zasady, na całym świecie ma zostać ustalony minimalny poziom opodatkowania działalności gospodarczej.

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny