× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Łatwiejsza współpraca z fiskusem – zapowiedź zmian w Programie Współdziałania

12.05.2025 | PODATKI

Ministerstwo Finansów zapowiada uproszczenia w ramach Programu Współdziałania, których celem jest budowanie przejrzystych i partnerskich relacji pomiędzy największymi przedsiębiorcami a administracją skarbową. Zmiany te mają ułatwić uczestnictwo w programie, szczególnie grupom kapitałowym.

 

Co się zmieni?

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 9063, wiceminister finansów i jednocześnie szef Krajowej Administracji Skarbowej – Marcin Łoboda – wskazał, że trwają prace nad modyfikacją zasad funkcjonowania Programu Współdziałania. W ramach tzw. pakietu deregulacyjnego resort planuje:

 

  • umożliwienie zawierania umów o współdziałanie przez całe grupy kapitałowe, a nie tylko przez poszczególne spółki spełniające kryteria finansowe,
  • elastyczne podejście do okresu objętego badaniem podatkowym w audycie wstępnym,
  • złagodzenie wymogów dotyczących niezależności doradców podatkowych i biegłych rewidentów przeprowadzających audyt funkcji podatkowej.

 

Dlaczego to ważne?

Obecnie w Programie Współdziałania uczestniczy jedynie 15 podmiotów, mimo że jego założenia obowiązują od lipca 2020 r. Ministerstwo nie ukrywa, że liczba ta jest rozczarowująca i najprawdopodobniej wynika m.in. z niskiego poziomu zaufania przedsiębiorców do administracji podatkowej. Resort liczy, że proponowane zmiany zwiększą zainteresowanie tym rozwiązaniem.

 

Aktualne przepisy przewidują, że do programu mogą przystąpić wyłącznie podatnicy, których roczne przychody przekroczyły równowartość 50 mln euro. Udział w programie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wstępnego audytu podatkowego i zapewnienia pełnej transparentności wobec fiskusa. W zamian przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z niższych odsetek za zwłokę oraz preferencyjnych opłat za wydanie opinii zabezpieczającej.

 

Korzyść dla grup kapitałowych

Największym wyzwaniem – jak wskazuje KAS – jest obecna niemożność objęcia programem całych grup kapitałowych. Choć członkowie tych grup często stosują jednolitą politykę podatkową i centralnie zarządzają ryzykiem, to nie wszystkie spółki spełniają wymagania finansowe pozwalające na indywidualne przystąpienie do programu. Planowane zmiany mają rozwiązać ten problem i umożliwić kompleksowe zabezpieczenie interesów podatkowych całej grupy.

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny