× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Kontrola i nadzór to też działalność B+R

21.09.2023 | PODATKI

Ulga na badania i rozwój, chociaż na przestrzeni lat zyskuje na popularności, nadal nie jest instrumentem w pełni wykorzystywanym przez podatników. Wielokrotnie przedsiębiorcy utożsamiają sobie działalność badawczo – rozwojową z obowiązkiem prowadzenia skomplikowanych prac badawczych i koniecznością posiadania specjalistycznych laboratoriów.

 

Tymczasem, jak wynika z obserwacji, zdecydowana większość podmiotów, w szczególności działających w branży produkcyjnej, realizuje działalność B+R na wielu różnych płaszczyznach w toku bieżącej działalności. Kluczowe jest zatem zidentyfikowanie takich obszarów i przypisanie im konkretnych kosztów kwalifikowanych, które mogą podlegać podwójnemu odliczeniu, zaś w przypadku najistotniejszego kosztu, tj. wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w projekty B+R, nawet do wysokości trzykrotności tego kosztu (pierwsze 100% na zasadach ogólnych, oraz kolejne 200% w ramach ulgi na badania i rozwój).

 

W zakresie tego kosztu, wątpliwości podatników budziła jednak kwestia, czy jest możliwe ujęcie w kosztach działalności badawczo – rozwojowej wynagrodzeń kadry zarządzającej. Na tym tle pojawił się spór pomiędzy Dyrektorem KIS a jednym z podatników z branży motoryzacyjnej. Dyrektor KIS w wydanej interpretacji indywidualnej uznał bowiem, że działalność kierowników sprowadza się do działań "pośrednio" związanych z działalnością badawczo-rozwojową, nie stanowiąc tym samym działalności badawczo-rozwojowej.

 

Z powyższym nie zgodził się jednak podatnik, który skierował sprawę na drogę postępowania sądowo-administracyjnego. Postępowanie to zakończyło się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym wyrokiem z dnia 21 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20). W orzeczeniu tym NSA wypowiedział się korzystnie dla podatników w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi na badania i rozwój wynagrodzenia kadry kierowniczej i nadzorczej.

 

Sąd wyjaśnił, że w jego ocenie, działania osób sprawujących funkcje kierownicze powinny zostać zakwalifikowane do działalności badawczo-rozwojowej, w zakresie w jakim pozostają w związku z tą działalnością. Taka kwalifikacja dotyczy bowiem nie tylko pracy osób, które działania twórcze wykonują "własnoręcznie”, ale także pracowników sprawujących nadzór i kierownictwo nad tymi osobami.

 

Sąd kasacyjny powołał się także na obowiązuje w krajach OECD wytyczne dla celów statystycznych wynikające z Podręcznika Frascati. Zgodnie z tymi wytycznymi, do personelu B+R zalicza się nie tylko osoby, które wykonują prace naukowo-techniczne na potrzeby projektów B+R (projektują i przeprowadzają eksperymenty oraz badania, konstruują prototypy itd.), ale również osoby, które planują i kierują projektami B+R.

 

Kluczowe jest jedynie ustalenie, jakie czynności kadry kierowniczej (nadzorczej) związane są z prowadzeniem działalności B+R, a w kolejnym kroku rejestracja czasu pracy poświęconego na realizację tych zadań. Uwzględniając zatem, że wynagrodzenia kadry kierowniczej oscylują w górnych granicach siatek płac, należy przyjąć, że wydane rozstrzygnięcie jest bardzo korzystne dla podatników i pozwala na skorzystanie z preferencji w większym wymiarze.

 

Zachęcamy zatem do weryfikacji istniejących w Państwa przedsiębiorstwie płaszczyzn do skorzystania z ulgi na badania i rozwój oraz do przeprowadzenia kalkulacji korzyści w oparciu o ponoszone koszty.

Autor

Katarzyna Matyja
manager ds. innowacyjnych ulg podatkowych, adwokat