× Zamknij

Doradztwo sukcesyjne

Kolejne zmiany w związku z Krajowym Systemem e-Faktur

07.12.2023 | PODATKI

27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie dwóch aktów wykonawczych regulujących powszechne stosowanie KSeF. Przedstawione zostały dwa projekty rozporządzeń – rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Wejście w życie omawianych regulacji datowane jest na 1 lipca 2024 r., czyli w tym samym czasie co obowiązek fakturowania w KSeF dla czynnych podatników VAT.

 

Rozporządzenie techniczne

 

Zaprezentowany przez Ministerstwo projekt rozporządzenia wprowadza zmiany do obecnych przepisów dotyczących wystawiania faktur. W projektowanym rozporządzeniu znajdą się zasady, które dotyczyć będą wszystkich podatników korzystających z KSeF. Obecne regulacje techniczne dotyczące KSeF, zawarte w rozporządzeniu z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur stracą moc z dniem 30 czerwca 2024 r.

 

W odniesieniu do obecnego rozporządzenia dotyczącego stosowania dobrowolnego KSeF, projektowane rozporządzenie zawiera dodatkowe postanowienia dotyczące:

 

  • zakresu danych pozwalających na dostęp w KSeF do faktur wystawionych w awarii i niedostępności oraz dla faktur VAT RR i VAT RR KOREKTA;
  • sposobów oznaczania kodami QR faktur wystawionych w KSeF i wprowadzonych do KSeF (w przypadku wystąpienia awarii lub niedostępności), udostępnianych nabywcy w inny sposób niż w KSeF lub używanych poza KSeF;
  • nowych rodzajów uprawnień i metod uwierzytelnień, także w odniesieniu do faktur VAT RR i VAT RR KOREKTA.

 

Zmiana Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur

 

Dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. dotyczące wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979) również ulegnie zmianie. Projekt ma na celu uproszczenie procedur oraz ułatwienie działalności przedsiębiorców. Modyfikuje on obecne postanowienia rozporządzenia dotyczące wystawiania faktur w celu harmonizacji ich z rozwiązanymi wprowadzonymi poprzez KSeF. Kluczowe postanowienia w projekcie dotyczące obligatoryjnego KSeF obejmują:

 

  • od 1 stycznia 2025 r. rozszerzenie katalogu danych uwzględnianych w fakturze wystawianej przez podatników zwolnionych dodatkowo o NIP nabywcy i sprzedawcy
  • w przypadku faktur dotyczących usług ciągłych, projekt przewiduje regulacje mające na celu ułatwienie dokumentowania tych transakcji po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. – w tym obszarze projekt odpowiada na postulaty zgłaszane podczas konsultacji publicznych projektu ustawy wprowadzającej obowiązkowy KSeF, zwłaszcza przez przedstawicieli branży energetycznej.

 

Projekty Ministerstwa Finansów mają na celu dostosowanie regulacji do wprowadzonego od 1 lipca 2024 r. obligatoryjnego korzystania z KSeF. Zapowiadane regulacje mają ponadto uwzględnić liczne zastrzeżenia zgłaszane dotychczas przez ekspertów z branży podatkowej.