× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Kolejna wersja projektu zmiany podatku od nieruchomości

05.09.2024 | PODATKI

W dniu 3 września Ministerstwo Finansów opublikowało drugą wersję projektu zmiany podatku od nieruchomości, podatku rolnym oraz podatku leśnym. O pierwszej zmianie pisaliśmy tutaj (https://axelo.pl/aktualnosci/podatki/ida-zmiany-w-podatku-od-nieruchomosci--budynki-i-budowle-po-nowemu) wskazując na wątpliwości w zakresie ustalania poszczególnych przedmiotów opodatkowania.


Pierwsza z istotnych zmian w projekcie dotyczy terminów składania deklaracji podatkowych. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wydłużenie terminów do złożenia deklaracji podatkowej za 2025 r. do dnia 31 marca 2025. Koniecznym jednak będzie złożenie oświadczenia o skorzystaniu z tego prawa do dnia 31 stycznia i wpłacenie trzech rat podatku za styczeń - marzec. Raty te będą płatne na podstawie uśrednionej wysokości z poprzedniego roku. Ewentualna różnica wynikająca ze złożonej deklaracji będzie obligowała podatników do dopłaty podatku do 31 marca, jednak bez odsetek skarbowych. Natomiast ewentualna nadpłata będzie zaliczona na poczet kolejnych rat podatkowych w 2025 r.

 

Kolejną istotną modyfikacją jest usunięcie z definicji budowli całości techniczno-użytkowej, co z pewnością rodziłoby szereg sporów z lokalnymi organami podatkowymi w zakresie kwalifikacji obiektu jako budowli.

 

Uwzględniono również postulaty o podatkowym pierwszeństwu kwalifikacji danego obiektu jako budynku, z wyłączeniem jednak obiektów, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność.

 

Warunkiem kwalifikacji danego obiektu jako budynku lub budowli będzie jego wzniesienie z użyciem robót budowlanych. Wątpliwości jednak może budzić po raz kolejny odesłanie do przepisów Prawa budowlanego w zakresie definicji robót budowlanych. Wskazać należy, że przez roboty budowlane należy rozumieć również montaż (art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego). Trybunał Konstytucyjny już niejednokrotnie wskazywał w swoich orzeczeniach, że odsyłanie do ustaw pozapodatkowych w zakresie ustalenia przedmiotu opodatkowania naruszają zasadę określoności.

 

Nie zdecydowano się jednak na wyłączenie z opodatkowania budowli zlokalizowanych wewnątrz budynków. Takie podejście może skutkować koniecznością zapłaty wyższego podatku.


Podsumowując, przedstawiony projekt nowelizacji wydaje się dużo bardziej doprecyzowany, a Ministerstwo uwzględniło wiele uwag zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych. Czekamy na przedstawienie projektu w Sejmie. Wydaje się jednak, że kolejne zmiany nie będą już tak rewolucyjne. Oczywiście będziemy Państwa na bieżąco informować o dalszych etapach prac nad projektem nowelizacji przepisów.

 

Zachęcamy do pobrania pełnej informacji, a także kontaktu z naszymi doradcami, którzy odpowiedzą na dodatkowe pytania.

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny