JPK CIT – co należy wiedzieć o nowych obowiązkach raportowania?
09.09.2024 | PODATKI
W dniu 16 sierpnia 2024 roku Minister Finansów podpisał rozporządzenie dotyczące szczegółów raportowania w postaci tzw. JPK_CIT (tj. JPK_KR_PD i JPK_ST_KR).
Te nowe wymogi raportowe stanowią kolejny etap cyfryzacji procesów podatkowych w Polsce i mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez bardziej szczegółową kontrolę przepływów finansowych przedsiębiorstw.
Od 2025 roku obowiązek składania JPK_CIT obejmie największych podatników CIT, czyli firmy, których przychody za poprzedni rok przekroczyły 50 mln euro, oraz podatkowe grupy kapitałowe. Z czasem obowiązek ten zostanie rozszerzony na pozostałych podatników CIT, również podatników estońskiego CIT.
Warto pamiętać, że pułap obrotów decydujący o obowiązkach, które powstaną 1 stycznia 2025 r., powinien być określony na podstawie obrotów osiągniętych do 31 grudnia roku poprzedniego. Podatnicy, których obroty zbliżają się do tego progu, mogą więc aż do końca roku nie mieć pewności, czy będą objęci obowiązkiem.
O tym, jaki jest zakres danych obowiązkowych w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT oraz w latach kolejnych piszą nasi doradcy w załączonym materiale – zapraszamy do lektury:
Nowe regulacje i obowiązki mogą oznaczać konieczność znaczącej restrukturyzacji systemów finansowo-księgowych, a także rewizji wielu procesów księgowych i podatkowych. Jednak odpowiednie przygotowanie może zminimalizować ryzyko błędów i ułatwić zgodność z nowymi przepisami.
Nasi doradcy są odpowiednio przygotowani do wsparcia przedsiębiorców w tych działaniach. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2024 poz. 1314) – akt oczekuje na wejście w życie.
Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105).