× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

ESG

Doradztwo sukcesyjne

Idą zmiany w podatku od nieruchomości – budynki i budowle po nowemu

18.06.2024 | PODATKI

Wczoraj, 17 czerwca 2024 r., na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.



Największe zmiany będą miały miejsce w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a w szczególności w zakresie opodatkowania budowli. Jest to pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca ubiegłego roku (SK 14/21), gdzie uznano za niekonstytucyjne odesłanie definicji budynku oraz budowli do ustawy poza podatkowej (Prawa Budowlanego).



W projekcie przewidziano 28 kategorii obiektów, które w ocenie autora projektu zostaną uznane za budowle na cele podatku od nieruchomości. Będą to m.in. kontenery (trwale związane z gruntem), wiaty czy nawet obiekty ziemne, jak również obiekty, które do chwili obecnej traktowane były jako tymczasowe obiekty budowlane niepodlegające opodatkowaniu (hale namiotowe).



Ponadto, po przeszło 9 latach, do definicji budowli wraca pojęcie całości techniczno-użytkowej. Jako budowle opodatkowane będą więc nie tylko obiekty wskazane w załączniku do ustawy, ale również instalacje i urządzenia, które wraz z nimi tworzą całość techniczno-użytkową. Ustawodawca definiuje je jako „zespół elementów, które są niezbędne do realizacji określonego celu gospodarczego, powiązane ze sobą w taki sposób, że żaden z nich nie może zrealizować tego celu samodzielnie, a brak któregokolwiek z tych elementów uniemożliwia jego realizację”.



Wydaje się więc, że przedmiot opodatkowania zostanie w znacznym stopniu rozszerzony, a powrót przesłanki całości techniczno-użytkowej z pewnością skutkował będzie sporami z właściwy miejscowo organami podatkowymi.



Zmiany obejmą również opodatkowanie garaży, które zostaną opodatkowane jako część mieszkalna budynku, czyli znacznie niższą stawką podatkową niż do tej pory. W tym zakresie nowelizacja również wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (SK 23/19).



Dodatkowo, ustawodawca po raz kolejny zdecydował się na doprecyzowanie zwolnienia z opodatkowania infrastruktury kolejowej, która jest infrastrukturą usługową oraz zwolnienia w odniesieniu do części lotniczych lotnisk.



Projekt został obecnie skierowany do konsultacji społecznych. Będziemy Państwa na bieżąco informować o zmianach zachodzących w toku procesu legislacyjnego. Nowelizacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
 

Autor

dr Marzena Kidacka
partner, radca prawny, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny