Wchodzą w życie przepisy dotyczące dematerializacji akcji
03.03.2021 | SPRAWY KORPORACYJNE I REJESTROWE
Od 1 marca br. weszły w życie przepisy dotyczące dematerializacji akcji. Od tej pory papierowe akcje spółek, także te na okaziciela i imienne, przestają istnieć jako papierowy dokument, a nabierają formy zapisu cyfrowego.
Regulacja ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom na rynku finansowym, w tym zapobieganie praniu brudnych pieniędzy przede wszystkim w spółkach, które nie są spółkami publicznymi oraz ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności obrotu akcjami.
Dotychczasowe rozwiązania nie gwarantowały wystarczającej wymiany informacji podatkowych o osobach, którym przysługują akcje na okaziciela (brakowało możliwości ich identyfikacji). Po wprowadzeniu nowej regulacji identyfikacja akcji będzie możliwa na podstawie danych ujawnionych w rejestrze akcjonariuszy, zarówno przez uczestników obrotu akcjami, jak i samą spółkę. Rozwiązanie to umożliwi także wprowadzenie jednolitych zasad przenoszenia praw z akcji - niezależnie od tego, czy przedmiotem obrotu są akcje imienne czy na okaziciela.
Spółki niebędące spółkami publicznymi cyfryzację akcji mogą przeprowadzić na dwa sposoby - poprzez system rachunków papierów wartościowych albo rejestr akcjonariuszy. Wyboru odpowiedniej metody będzie dokonywać walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Kontakt:
Eryk Malewski, partner, adwokat / e.malewski@axelo.pl