× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Kolejne zmiany KSH na horyzoncie

04.10.2022 | SPRAWY KORPORACYJNE I REJESTROWE

Ministerstwo Sprawiedliwości, po ostatnich istotnych zmianach w kodeksie spółek handlowych, a także w ustawie o krajowym rejestrze sądowym, planuje kolejne zmiany mogące mieć bezpośredni wpływ na działalność przedsiębiorców - nie tylko rodzimych.

 

Nowy projekt zmian – ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw,  wdraża częściowo dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1151 z dnia 20 czerwca 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek (Dz. Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 80).


Tym samym Ministerstwo w noweli proponuje:

  1. Wprowadzenie obowiązku zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej co najmniej w języku polskim oraz w innym języku zrozumiałym dla jak największej liczby użytkowników obcojęzycznych wzorce umów spółek: jawnej, komandytowej,  z ograniczoną odpowiedzialnością i prostej spółki akcyjnej oraz informacji o:
  • zasadach zawiązywania i rejestracji spółek oraz rejestracji oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, wzorców umów, dokumentów wymaganych w postępowaniu rejestrowym, identyfikacji osób i opłatach,
  • zasadach dotyczących członkostwa w organach spółki,
  • uprawnieniach i obowiązkach organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu i organu nadzoru spółki.
  1. Wprowadzenie możliwości dokonywania wpłat na kapitał zakładowy nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet,
  2. Dopuszczanie poświadczenia odpisów dokumentów w sprawie rejestrowej oraz uwierzytelniania udzielonych pełnomocnictw poprzez ich wprowadzenie przez pełnomocnika do systemu teleinformatycznego.

Zmiany należy postrzegać pozytywnie, jako ułatwiające przedsiębiorcom (rodzimym, jak również zagranicznym) otworzenie biznesu w Polsce w formie spółki.


Dopuszczenie możliwości wpłat na kapitał zakładowy przez Internet to odpowiedź na aktualną potrzebę nowo tworzonych spółek. Utrzymywanie skostniałego reżimu wpłat w dobie digitalizacji systemu tworzenia spółek nie ma uzasadnienia w obliczu postępującej cyfryzacji działalności spółek. Pozostałe zmiany natomiast ułatwią oraz przyspieszą prace profesjonalnych pełnomocników, co pozwoli oszczędzić kosztów również samym spółkom.


Planowo zmiany mają wejść w życie z dniem 1 grudnia 2022 r. - na chwilę obecną projekt przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie.


Równolegle trwają również prace nad zwiększeniem integracji Krajowego Rejestru Sądowego z bazą PESEL oraz – co w zasadzie najbardziej interesujące – wprowadzenia możliwości prostszego wycofywania złożonych wniosków w systemie PRS. Co prawda w tym względzie prace legislacyjne jeszcze nie ruszyły, jednak Ministerstwo (wsłuchując się w głosy prawniczego środowiska) dostrzega potrzebę zmian w tym zakresie. Chodziłoby przede wszystkim o automatyczne informowanie sądu o śmierci członków organów spółki. Prawnicy postulują również, aby połączyć  eKRS z Krajowym Rejestrem Karnym tak, aby możliwa była szybka analiza karalności członków organów spółek. Co równie istotne – pochylono się również nad problemem cofania wniosków KRS w systemie PRS. Na chwilę obecną cofnięcie wniosku polega na złożeniu pisma w sprawie, które to pismo winno trafić do właściwego referendarza sądowego zanim ten rozpatrzy wniosek. Zdarza się jednak, że zanim pismo zostanie odczytane, referendarz wniosek kieruje do wpisu, a zatem w systemie ujawnia się nieaktualne dane. Wprowadzenie możliwości bezpośredniego cofnięcia wniosku (poprzez opcję: Cofnij wniosek), przed jego wpisem w KRS ułatwiłoby i przyspieszyłoby działalność KRS oraz pozwoliłoby uniknąć ponoszenia przez spółki dwukrotnie tych samych kosztów.

 

Kontakt

Paulina Kula, adwokat / p.kula@axelo.pl
 

 

 

Autor