× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Wyrok: prymat przyznany językowemu brzmieniu przepisów

30.03.2020 | SPORY SĄDOWE

W wyroku z dnia 28 lutego 2020r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie oddalił w całości powództwo wytoczone przeciwko klientowi AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu o zapłatę kwoty 232.531,50 zł za towary zakupione przez klienta.

 

W trakcie procesu kancelaria podniosła argument, że część należności została uregulowana, natomiast pozostała wygasła na wskutek złożonego oświadczenia o potrąceniu. Wierzytelności klienta AXELO przedstawione do potrącenia zostały nabyte w drodze przelewu w dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Powód zakwestionował skuteczność potrącenia powołując się na zbliżone uregulowania prawa upadłościowego oraz cel jaki ma spełniać prawo restrukturyzacyjne tj. chronić przed nieuprawnionym uprzywilejowaniem jednego z wierzycieli. 

 

 

Sąd Okręgowy przychylił się jednak do argumentacji naszej kancelarii, zgodnie z którą prymat należy przyznać językowemu brzmieniu przepisów, których wykładnia nie pozostawia wątpliwości. Zwrócił uwagę, że na gruncie postępowania restrukturyzacyjnego zakaz potrąceń dotyczy wierzytelności nabytych po dniu jego otwarcia, natomiast na gruncie postępowania upadłościowego dotyczy wierzytelności nabytych już po otwarciu postępowania upadłościowego.

 

 

Sąd podkreślił również, że ustawodawca konsekwentnie posługuje się różnymi pojęciami (przed dniem otwarcia, w dniu otwarcia, po dniu otwarcia) na gruncie prawa restrukturyzacyjnego, że czyni to świadomie i każde z nich ma autonomiczne znaczenie. Skutkiem powyższego było oddalenie powództwa. 

 

Wyrok jest prawomocny. 

 

 

Kontakt:

Rafał Rajchel, Partner, Radca Prawny / E: r.rajchel@axelo.pl