Pomoc kredytobiorcom kredytów o zmiennym oprocentowaniu
07.09.2022 | SPORY SĄDOWE
W realiach panujących na polskim rynku kredytowym kredyty złotówkowe udzielane są na warunkach stałej stopy procentowej albo zmiennej stopie procentowej. W przypadku tych drugich oprocentowanie ustalane jest zazwyczaj w oparciu o wskaźnik WIBOR (R). Stawka WIBOR(R) jest uzależniona od poziomu głównej stopy procentowej, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej (RPP) działająca przy Narodowym Banku Polskim. Nie ma jednej osoby czy instytucji, która całkowicie niezależnie od banków czy kredytobiorców określa wysokość WIBOR-u(R). W związku z powyższym istnieją podstawy do zakwestionowania stosowania tego wskaźnika w umowach kredytu. Takie postanowienia mogą bowiem zostać uznane za niedozwolone postanowienia umowne.
Jakie są skutki wyeliminowania wskaźnika WIBOR (R) z umowy kredytu?
Proces sądowy zakładający usunięcie wskaźnika WIBOR (R) może prowadzić do następujących skutków:
- Bezskuteczność wszystkich składników oprocentowania. Wskutek powyższego rozwiązania kredytobiorcy przysługuje zwrot wszystkich wpłaconych rat odsetkowych - Kredytobiorca kontynuuje spłatę kredytu na dotychczasowych warunkach, tyle że bez odsetek. Innymi słowy, kredytobiorca zwraca wyłącznie udostępniony kapitał – w efekcie powstaje kredyt nieoprocentowany.
- Bezskuteczność niektórych składników oprocentowania. Wskutek powyższego rozwiązania kredytobiorcy przysługuje zwrot wpłaconych rat odsetkowych z wyjątkiem marży banku - Kredytobiorca kontynuuje spłatę kredytu na dotychczasowych warunkach, tyle że wyłącznie z marżą banku (odpada oprocentowanie zmienne oparte na WIBOR (R)).
- Stwierdzenie nieważności umowy kredytu. Trzecim rozwiązaniem jest możliwość wniesienie o ustalenie nieważności umowy kredytu wraz z żądaniem zwrotu wpłaconych środków. Rozwiązanie to jest korzystne przede wszystkim dla kredytobiorców, którzy spłacili już cały kapitał początkowy.
Nasza propozycja wsparcia prawnego
Propozycja skierowana jest przede wszystkim dla konsumentów lub osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rodzinne. Nasi doradcy posiadają odpowiednie kwalifikacje i praktyczne doświadczenie, aby zapewnić Państwu wsparcie prawne i podjąć się następujących czynności:
- Audyt dokumentacji kredytowej. Audyt dokumentacji kredytowej, którego wynikiem są rekomendacje Kancelarii w zakresie zasadności wniesienia stosownego powództwa do sądu i wybór rozwiązania najbardziej optymalnego dla kredytobiorcy.
- Udział w próbie polubownego rozwiązania sporu. Kancelaria zapewnia czynny udział w procedurach polubownego rozwiązania sporu – czy to w korespondencji przedprocesowej, negocjacjach ugodowych czy udziału w postępowaniu przed mediatorem.
- Sporządzenie pozwu i udział w dalszym postępowaniu. Kancelaria zapewnia przygotowanie projektu pozwu, wniesienie go do właściwego sądu i reprezentację kredytobiorcy przed Sądem.
Zapraszamy do kontaktu osoby, które posiadają kredyt o zmiennym oprocentowaniu opartym na WIBOR (R) — nasi specjaliści po zapoznaniu się z Państwa sprawą, będą gotowi udzielić wsparcia prawnego i doradzić, co do dalszych możliwych działań.
Pobierz materiał z propozycją wsparcia prawnego.
Kontakt
Ernest Szczęch, radca prawny / e.szczech@axelo.pl