× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Zmiany w zasiłku chorobowym w 2022 roku

10.11.2021 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Liczne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U.2021.1621). Część z nich zaczęła już obowiązywać 18 września 2021r. Kolejne wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r.

Najważniejsze zmiany, które dotyczą zarówno ubezpieczonych pracowników, zleceniobiorców, ale także przedsiębiorców, prezentujemy  poniżej w przygotowanym przez nas zestawieniu.

 

Spóźnialscy przedsiębiorcy zyskają prawo do świadczeń

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać zmiana związana z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Przedsiębiorcy – stanowiący najliczniejszą grupę korzystających z niniejszego ubezpieczenia, którzy opłacą składki po terminie będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Nie będzie już trzeba składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.

Jednocześnie możliwym będzie nabycie prawa do zasiłku przez osoby, które będą niezdolne do pracy w okresie, za który będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. Osoby te będą miały prawo do zasiłku po spłacie zadłużenia. Jeżeli jednak  nie uregulują zadłużenia w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, prawo to przedawni się. Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 

Nowe zasady w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku

Kolejna zmiana związana jest z podstawą wymiaru zasiłku. Od 2022 roku nie trzeba będzie ustalać jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

 

Wysokość zasiłku chorobowego od 2022

Od nowego roku miesięczny zasiłek chorobowy, za okres pobytu w szpitalu, będzie przysługiwał w wysokości 80%. Aktualnie wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Krótszy okres pobierania zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Nowelizacja ustawy wprowadzona ustawą z dnia 24 czerwca 2021r. skraca również okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia np. związanego z zatrudnieniem. Od 2022 będzie można pobierać go jedynie do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła osób chorych na gruźlicę, niezdolnych do pracy w okresie ciąży i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Osoba, która wykorzysta zasiłek chorobowy przez maksymalny okres i nadal będzie niedolna do pracy, będzie mogła - tak jak obecnie - wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Będzie mogła  je otrzymywać maksymalnie przez 12 miesięcy, jeśli rokuje odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji.

 

Uproszczone zostaną zasady ustalania okresu zasiłkowego

Od nowego roku nie będzie miała znaczenia przyczyna niezdolności do pracy przed i po przerwie, na podstawie której ubezpieczony uzyskał prawo do świadczenia. Jednak do okresu zasiłkowego nie będą wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpi w trakcie ciąży.

 

Świadczenia macierzyńskie w razie śmierci pracodawcy

Nowelizacja przewiduje także rozszerzenie grupy osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego i zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego tj. o osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych (tj. śmierci pracodawcy) utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu tego ubezpieczenia.


Jeżeli potrzebują Państwo bardziej szczegółowych lub dodatkowych informacji w sprawie nowelizacji przepisów zasiłkowych, prosimy o bezpośredni kontakt z biurem kancelarii. Dodatkowo zachęcamy do śledzenia naszych portali w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco sygnalizujemy Państwu najważniejsze zmiany w prawie.

 

 

Kontakt

Justyna Gunia, radca prawny / E: j.gunia@axelo.pl

Katarzyna Bielańska, aplikant radcowski / E: k.bielanska@axelo.pl

 

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich