× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Weryfikacja pracowników: zaszczepienia przeciwko COVID-19

07.02.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

W dniu 14 grudnia 2021 r. wpłynął od Sejmu poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (dalej: Projekt), przewidujący szereg rozwiązań mających na celu umożliwienie pracodawcom i przedsiębiorcom weryfikację faktu zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W dniu 18 stycznia 2022 r. Rada Ministrów zajęła pozytywne stanowisko wobec Projektu. Należy się spodziewać, że niedługo może on trafić pod głosowanie do Sejmu.

 

Jakie uprawnienia otrzymają pracodawcy?


Zgodnie z Projektem pracodawcy mają otrzymać uprawnienie do żądania od pracownika lub współpracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.


Pracownik lub współpracownik, w stosunku do którego pracodawca zwrócił się z żądaniem o okazanie wyniku testu, zobowiązany jest do jego okazania. Z tego obowiązku zwolnione będą jednak osoby, które przedstawią informacje o przebytej infekcji SARS-CoV-2 lub o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.


Co w przypadku odmowy przez pracownika okazania wyniku testu?


W przypadku, w którym pracownik lub współpracownik odmówi okazania wyniku testu czy też przekazania informacji o szczepieniu albo przebytej infekcji, osoba taka będzie traktowana jako osoba, która nie posiada statusu ozdrowieńca i nie jest zaszczepiona.


W odniesieniu do tych osób (a także osób, które wskażą, że nie są zaszczepione i nie przebyły COVID-19) Projekt przyznaje pracodawcy dodatkowe prawa w zakresie możliwości:

  • zmiany sposobu wykonywania pracy;
  • zmiany w systemach lub rozkładach czasu pracy;
  • wydania polecenia wykonywania pracy poza miejscem jej wykonywania wskazanym w umowie, jednak powinno ono być wyznaczone w ramach tej samej miejscowości; lub
  • powierzenia pracy innego rodzaju za wynagrodzeniem odpowiadającym temu rodzajowi pracy, nie niższym jednak niż dotychczas otrzymywane przez pracownika albo współpracownika.

Nieodpłatne testy

Projekt wprowadza uprawnienie do nieodpłatnego wykonania testu na SARS-CoV-2 przez pracowników lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Testy te, co jest korzystne dla pracodawców, mogą być finansowe ze środków publicznych. Projekt nie zawiera jednak szczegółowych regulacji dotyczących tego, jak przebiega procedura związana z finansowaniem testów przez Państwo.


Jaka jest podstawa przetwarzania danych osobowych?

Rozwiązania proponowane przez Projekt w tym zakresie przewidują, że pracodawca będzie mógł przetwarzać dane osobowe pracowników w zakresie wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oraz posiadania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID-10 przez okres niezbędny do realizacji celu, nie dłużej jednak niż do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Kontakt

Sylwia Potępa, adwokat / E: s.potepa@axelo.pl

 

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich