Ustawa o ochronie sygnalistów - etap sejmowy trwa
22.05.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów wszedł na zaawansowany etap procesu legislacyjnego - 8 maja 2024 r. odbyło się I czytanie w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Można się więc spodziewać, że w najbliższym czasie doczekamy się pojawienia regulacji, które powinny obowiązywać już od ponad 2 lat.
Co istotne, nowy projekt ustawy rozszerza dotychczasowy zakres przedmiotowy o materię prawa pracy. Inicjatorzy projektu podkreślają, że takie poszerzenie zakresu przedmiotowego ustawy jest uzasadnione biorąc pod uwagę znaczną liczbę skarg, które są kierowane do Państwowej Inspekcji Pracy. Działanie to ma na celu nie tylko uzupełnienie prawnej ochrony pracowników, ale także stworzenie bardziej spójnego i kompleksowego systemu prawnego dotyczącego zgłaszania naruszeń prawa w miejscu pracy.
Nasi doradcy przygotowali podsumowanie bieżącego statusu projektu i najważniejszych jego założeń, w tym odnoszących się m.in. do naruszeń prawa w miejscu pracy związanych z mobbingem czy dyskryminacją, zagadnienia zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz kwestii odszkodowań za działania odwetowe.
Zgodnie z projektem ustawy przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 25 ust. 1 pkt 8 oraz przepisów rozdziału 4, które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Przypominamy, że mając na uwadze zakres działań, jakie przedsiębiorcy muszą podjąć w związku z wejściem regulacji w życie – wyznaczony termin jest stosunkowo krótki.
Zapraszamy do kontaktu – nie tylko odpowiemy na pytania, ale jesteśmy dobrze przygotowani do udzielenia wsparcia prawno-podatkowego w procesie dostosowania się firm do nowych wymogów.