× Zamknij

Dotacje

Bezpieczeństwo podatkowe

Doradztwo sukcesyjne

Umowa na okres próbny – nowelizacja w 2022 r.

14.07.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Wśród zmian dostosowujących ustawodawstwo polskie do dyrektywy unijnej w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, które prawdopodobnie wejdą w życie 1 sierpnia 2022 r. przygotowano również zmiany w umowach o pracę na okres próbny.


Istotną zmianą będzie uzależnienie maksymalnej długości trwania okresu próbnego od zamierzonego czasu trwania kolejnej zawartej umowy po upływie okresu próbnego.

 

Zgodnie z art. 1 pkt 2 Projektu - umowa na okres próbny będzie mogła zostać zawarta na okres maksymalnie:

 

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
  • 3 miesięcy – jeżeli będzie to uzasadnione rodzajem pracy oraz w pozostałych przypadkach.

 

Zawieranie umów o pracę na okres próbny będzie wymagało zapewnienia pracownika o tym, że okres próbny będzie współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony. Oznacza to, że pracodawca już na etapie podpisywania umowy na okres próbny, powinien planować, jaką umowę zaproponuje pracownikowi w dalszej perspektywie.

 

Obecnie strony mogą zawrzeć umowę na okres próbny na okres 3 miesięcy, a kolejną umowę na okres próbny u tego samego pracodawcy można zawrzeć jedynie w dwóch sytuacjach:

  • nowa umowa obejmuje wykonywanie innego rodzaju pracy niż podczas pierwszej umowy;
  •  po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.

 

Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje usunięcie drugiego przypadku tj. możliwości zawarcia umowy na okres próbny po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie zatem możliwe jedynie wówczas, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

 

Projekt zakłada natomiast możliwość przedłużenia okresu próbnego o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Rozwiązanie takie strony mogą uzgodnić w samej treści umowy o pracę - w przypadku braku stosownego uzgodnienia umowa nie będzie mogła ulec przedłużeniu.

 

Kontakt

Izabela Szeliga, aplikant radcowski / i.szeliga@axelo.pl

 

 

 

30.09.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Bezpieczeństwo we współpracy B2B

23.07.2024 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Nadchodzi termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich