Ukraina: wjazd i początkowy pobyt w Polsce obywateli Ukrainy
28.02.2022 | PRAWO PRACY I UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
W związku z aktualną sytuacją, przedstawiamy najważniejsze informacje dla obywateli Ukrainy dotyczące wjazdu i początkowego pobytu w Polsce.
Możliwość wjazdu do Polski
Aktualnie nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące wjazdu dla obywateli Ukrainy
- a) osoby, które przekraczają granicę polsko – ukraińską w związku z rosyjską inwazją pozostają zwolnione z kwarantanny;
- b) nie jest konieczne posiadanie negatywnego testu na COVID albo potwierdzenie zaszczepienia, aby mieć możliwość wjazdu do Polski.
Jeżeli obywatele Ukrainy nie mają miejsca pobytu w Polsce, powinny udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Punkty są zlokalizowane w następujących miejscowościach:
- Dorohusk,
- Dołhobyczów,
- Zosin,
- Hrebenne,
- Korczowa,
- Medyka,
- Budomierz,
- Łodyna.
W punkcie recepcyjnym takie osoby otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce, zostanie zapewnione tymczasowe zakwaterowanie oraz takie osoby powinny otrzymać ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
Początkowy okres pobytu w Polsce
Początkowy okres pobytu pozostaje uzależniony od posiadania lub nieposiadania paszportu biometrycznego:
- Obywatele Ukrainy posiadający paszport biometryczny mogą wjechać do Polski na podstawie ruchu bezwizowego, który umożliwia pobyt w Polsce na okres do 90 dni (z możliwością dalszego przedłużenia);
- Osoby nieposiadające paszportu biometrycznego mogą wjeżdżać do Polski na podstawie specjalnej zgody udzielanej przez Straż Graniczną na granicy na okres do 15 dni (z możliwością dalszego przedłużenia). Straż Graniczna wymaga okazania dowolnego dokumentu (takiego jak ukraiński dowód osobisty czy akt urodzenia dzieci) przy wjeździe do Polski. Wjazd jest zatem możliwy także dla osób, które w ogóle nie mają paszportu (tzw. zezwolenie na wjazd na terytorium RP ze szczególnych względów).
Dodatkowo możliwy jest wjazd na teren Polski na podstawie:
- wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C);
- wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen;
- posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu.
Pobyt w Polsce po upływie początkowych okresów (90 lub 15 dni)
Aby dodatkowo przedłużyć pobyt w kraju istnieje możliwość skorzystania z:
- wniosku o pobyt czasowy
- ubiegania się o ochronę międzynarodową.
WAŻNE
- w trakcie rozpatrywania wniosków, cudzoziemiec może przebywać w Polsce;
- dodatkowo obowiązują rozwiązania związane z pandemią, które wydłużają legalny pobyt w Polsce w sposób automatyczny, w przypadku złożenia wniosków po upływie terminów (90 lub 15 dni).
Wykonywanie pracy w Polsce
- Ruch bezwizowy - Obywatele Ukrainy, którzy pozostają w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego, mogą podjąć pracę po uzyskaniu oświadczenia zarejestrowanego w urzędzie pracy (do 2 lat). Jednakże obligatoryjne pozostaje zalegalizowanie pobytu (np. pobyt czasowy);
- Specjalna zgoda Straży Granicznej (okres pobytu 15 dni) – aktualnie Obywatele Ukrainy nie mają takiej możliwości podjęcia pracy po przyjeździe;
- Ochrona międzynarodowa – Obywatele Ukrainy ubiegający się o ochronę międzynarodową, nie mają możliwości wykonywania pracy przez pierwsze 6 miesięcy rozpatrywania wniosku (po tym okresie mogą uzyskać zaświadczenie o trwającej procedurze, które umożliwia podjęcie pracy).
WAŻNE
Planowane są zmiany, które mają na celu umożliwienie obywatelom Ukrainy wykonywanie pracy w Polsce na zasadach korzystniejszych niż wyżej wskazane.
Kontakt
Natalia Ożóg, partner, radca prawny, n.ozog@axelo.pl
Justyna Gunia, radca prawny, j.gunia@axelo.pl